O Παναθηναϊκός πέρασε, ο Παλάσιος συνεχίζει, ο Κουρμπέλης γύρισε

O Παναθηναϊκός νίκησε 1-0 την Αναγέννηση Καρδίτσας και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας. Ο Παλάσιος σκόραρε το γκολ, ο Βιτάλ είχε δοκάρι και ο Κουρμπέλης έπαιξε μετά από 425 μέρες.

Στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας προκρίθηκε ο Παναθηναϊκός, αφού στον δεύτερο προημιτελικό έπραξε το αυτονόητο και νίκησε 1-0 την Αναγέννηση Καρδίτσας στον θεσσαλικό κάμπο. Οι παίκτες του Γιοβάνοβιτς δεν διέπρεψαν, όμως διέκοψαν το σερί των τριών ηττών και άλλαξαν σε ένα μικρό βαθμό την ψυχολογία τους.

Ο Σεμπάσταν Παλάσιος σκόραρε το μοναδικό γκολ στο 81′, για τον οποίο ήταν το πέμπτο σε προσωπικό επίπεδο στη διάρκεια του 2022. Όμως, το σημαντικό ήταν η επάνοδος του Κουρμπέλη στη δράση μετά από 425 μέρες! Ο αρχηγός έπαιξε, φόρεσε το περιβραχιόνιο και έδειξε πως γύρισε με ψυχολογία, μπαίνοντας στις φάσεις και κυνηγώντας μπάλες!

Σε ατομικό επίπεδο, ο Γιοβάνοβιτς δεν πρέπει να έμεινε ικανοποιημένος από τους περισσότερους αναπληρωματικούς του. Γιατί το ματς της Καρδίτσας ήταν μία μοναδική ευκαιρία για μερικούς παίκτες, αλλά μάλλον την πέταξαν…

Το παιχνίδι

Όπως αναμενόταν, ο Γιοβάνοβιτς παρέταξε τον Παναθηναϊκό με το σύστημα 4-3-3, αλλά με πολλές αλλαγές στην ενδεκάδα.

Ο Διούδης υπερασπίστηκε την εστία, οι Πούγγουρας και Σάρλια έπαιξαν στο κέντρο της άμυνας, ο Σάντσες κάλυψε το δεξιό άκρο και ο Χατζηθεοδωρίδης το αριστερό.

Ο Αγιούμπ ήταν ο αμυντικός χαφ και τον πλαισίωσαν οι Βιγιαφάνιες και Γκατσίνοβιτς. Οι Χατζηγιοβάνης άρχισε δεξιός εξτρέμ, ο Βιτάλ αριστερός εξτρέμ και ο Ιωαννίδης στην κορυφή της επίθεσης.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να βρει νωρίς ένα γκολ και στο 10′ ο Γκατσίνοβιτς απείλησε με μακρινό σουτ. Όμως, η μεγαλύτερη ευκαιρία χάθηκε επτά λεπτά αργότερα. Ο Αγιούμπ βρήκε στον Βιτάλ μόνο του στην περιοχή, αυτός σούταρε στην κίνηση, αλλά η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι.

Το επόμενο δεκάλεπτο άνηκε στην Αναγέννηση Καρδίτσας. Ο Γκίνη βγήκε τετ-α-τετ, όμως δεν μπόρεσε να νικήσει τον Διούδη. Το ίδιο αποτέλεσμα είχε η μονομαχία των δύο παικτών στο 27′, μετά την πάσα του Κουτρομάνου.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε μικρότερη κινητικότητα από το πρώτο… Στο 55′ ο Χατζηγιοβάνης πέρασε τρεις αντιπάλους και έδωσε στον Ιωαννίδη, ο οποίος εξ’ επαφής αστόχησε.

Το γεγονός του παιχνιδιού σημειώθηκε στο 74′ και ας μην αφορούσε μία φάση… Γιατί ο Κουρμπέλης αντικατέστησε τον Χατζηγιοβάνη και αγωνίστηκε μετά από 14 μήνες!

Η είσοδος του Κουρμπέλη έφερε θετική αύρα στο Τριφύλλι και στο 81′ επιτεύχθηκε το μοναδικό γκολ. Ο Αϊτόρ μπήκε από δεξιά στην περιοχή και πάσαρε στον Παλάσιος, ο οποίος σκόραρε από κοντινή απόσταση! Το 0-1 ήταν το τελικό, αφού στο επόμενο λεπτό ο Γκέκας απέκρουσε το πλασέ του Αϊτόρ.