Τελευταία νέα & ειδήσεις για τον Παναθηναϊκό μας

Ο Παναθηναϊκός “πάτησε” τον Αστέρα και έμεινε στην κορυφή!

Με τον συνήθη ύποπτο Αϊτόρ να σκοράρει, ο Παναθηναϊκός επικράτησε 1-0 του Αστέρα Τρίπολης στο «Απόστολος Νικολαΐδης» και πέτυχε την έβδομη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα.

Ο Παναθηναϊκός του Γιοβάνοβιτς, σπάει παραδόσεις! Νίκησε στην Κρήτη μετά το 2015, νίκησε τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα μετά το 2017, επικράτησε και του Αστέρα Τρίπολης στο “Απόστολος Νικολαϊδης” μετά από εφτά συνεχόμενα παιχνίδια! Το 1-0 από τον Αϊτόρ δεν θαμπώνει στο μάτι, αλλά ήταν αρκετό για την έβδομη συνεχόμενη νίκη και το 7Χ7 που διατηρεί τους “πράσινους” στην κορυφή!

Οι επιλογές του Ιβάν

Με τις απουσίες των Σπόραρ, Κώτσιρα, Τσέριν και Τρουιγιέ, ο Γιοβάνοβιτς παρέταξε τον Παναθηναϊκό με σύστημα 4-2-3-1. Ο Μπρινιόλι υπερασπίστηκε την εστία, οι Σάντσες, Σένκεφελντ, Μάγκνουσον και Χουάνκαρ επάνδρωσαν την τετράδα της άμυνας, οι Ρούμπεν και Κουρμπέλης ήταν οι αμυντικοί χαφ, ο Μπερνάρ ήταν ο επιτελικός μέσος, ο Παλάσιος έπαιξε δεξιός εξτρέμ, ο Αϊτόρ αριστερός εξτρέμ και ο Ιωαννίδης στην κορυφή της επίθεσης.

Ένα “νεκρό” ημίχρονο

Ο Αστέρας επέβαλλε από την αρχή τον… μη ρυθμό του. Με διακοπές, διαμαρτυρίες, θεατρινισμούς και πτώσεις, ουσιαστικά μέχρι το 30’ κατάφεραν να μην παιχτεί ποδόσφαιρο. Με τον Παναθηναϊκό να παρασύρεται και μην μπορεί να επιτεθεί με ψυχραιμία και να απειλήσει.

Ο Παναθηναϊκός χρειάστηκε να φτάσει στο 30’ για να αγγίξει το γκολ. Ο Μπερνάρ εκτέλεσε χαμηλά φάουλ από δεξιά, ο Αϊτόρ βρήκε τον Σένκεφελντ και το πλασέ του εξ΄επαφή απέκρουσε ο Παπαδόπουλος. Ένα λεπτό αργότερα, ο Παλάσιος έκανε τη σέντρα και ο Αϊτόρ έκανε τη χλιαρή κεφαλιά, που έφτασε στην αγκαλιά του Παπαδόπουλου. Εκτός από αυτό το δίλεπτο, ο Παναθηναϊκός είχε άλλη μία επικίνδυνη στιγμή με ένα φάουλ του Μπερνάρ, που βρήκε τον Σάντσες, αλλά ο Αργεντινός πλάσαρε άσχημα.

Ο συνήθης ύποπτος “χτύπησε”

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με μεγαλύτερη ορμή στο δεύτερο ημίχρονο, με εκφραστή τον Χουάνκαρ. Ο Ισπανός βρήκε τον Ιωαννίδη στο 49’, αλλά η κεφαλιά ήταν αδύναμη και τη μπλόκαρε ο Παπαδόπουλος. Μετά από δύο λεπτά, ο Αϊτόρ πήρε τη μπάλα μόνος στην περιοχή, όμως πλάσαρε ψηλά άουτ.

Ο Μπερνάρ έδωσε στον Ιωαννίδη στο ημικύκλιο, αυτός βρέθηκε μόνος και πλάσαρε άσχημα άουτ. Στο 57’, σε μία εκτέλεση κόρνερ του Αϊτόρ, ο Σένκεφελντ πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι αλλά το σουτ του δεν ήταν αρκετά καλό. Μετά το πράσινο ξέσπασμα, το ματς… μπλόκαρε ξανά.

Μέχρι το 75’. Ο Αϊτόρ κράτησε εντός μία χαμένη μπάλα που πήγαινε άουτ, πρόλαβε να την τσιμπήσει και ο Τζουκάνοβιτς τον χτύπησε. Ο Παπαδόπουλος σφύριξε επιθετικό φάουλ, όμως με ειδοποίηση από το VAR από τον Σιδηρόπουλο, υπέδειξε την παράβαση. Ο συνήθως ύποπτος Αϊτόρ ανέλαβε την εκτέλεση, σκόραρε το όγδοο φετινό γκολ και έβαλε… φωτια στη Λεωφόρο!

Οι καθυστερήσεις είχαν σασπένς. Ο Βέρμπιτς έχασε διπλή μεγάλη ευκαιρία για το 2-0, στο 96’ ο Αλβάρες απέκρουσε εξ’ επαφής σουτ του Μπρινιόλι και το ματς έληξε!

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Σάντσες (75’ Βαγιαννίδης), Σένκεφελντ, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ, Ρούμπεν, Κουρμπέλης, Μπερνάρ, Παλάσιος (64’ Βέρμπιτς), Αϊτόρ, Ιωαννίδης

ΑΣΤΕΡΑΣ (Μεταξάς): Παπαδόπουλος,Τζουκάνοβιτς, Καστάνιο, Γκαρθία (45’ Κρεσπί), Αλβάρεζ, Ιγκλέσιας, Στάνκο, Τιλίκα, Μπαρτόλο, Γκαρντάφσκι, Μπαράλες (58’ Μουνάφο)