Ο Νεϊμάρ ισοφάρισε το “επίσημο” ρεκόρ σκοραρίσματος του Πελέ

Ο Νεϊμάρ ισοφάρισε το "επίσημο" ρεκόρ των 77 τερμάτων του θρύλου της Βραζιλίας Πελέ με το γκολ που πέτυχε απέναντι στην Κροατία στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Η παγκόσμια ομοσπονδία Fifa αναγνωρίζει το ρεκόρ, αλλά η ποδοσφαιρική συνομοσπονδία της Βραζιλίας και ο Πελέ δεν το αναγνωρίζουν, επειδή λένε ότι πέτυχε 95 γκολ. Η Fifa μετράει μόνο τα παιχνίδια μεταξύ δύο εθνών και μερικά από τα γκολ του Πελέ ήρθαν σε φιλικά παιχνίδια εναντίον ομάδων συλλόγων. Ο Νεϊμάρ “επίσημα” τον ισοφάρισε.

Οι αριθμοί Νεϊμάρ και Πελέ

Ο Νεϊμάρ έχει κάνει 124 συμμετοχές στη Βραζιλία για να πετύχει αυτά τα 77 τέρματα. Ισοφάρισε έτσι τον αριθμό του Πελέ με 77 τέρματα στα 92 παιχνίδια που αγωνίστηκε με την Σελεσάο.

Ο Πελέ βέβαια κατέκτησε τρία Παγκόσμια Κύπελλα με τη Βραζιλία το 1958, το 1962 και το 1970.

Ο απολογισμός του Νεϊμάρ των 77 τερμάτων δεν αποτελεί συνολικό ρεκόρ της Βραζιλίας, με την Μάρτα να έχει πετύχει 115 γκολ με τη γυναικεία ομάδα από το 2002.

Ισοφάρισε το ρεκόρ στο τέλος της πρώτης περιόδου της παράτασης στον προημιτελικό της Βραζιλίας με την Κροατία, όταν συνδυάστηκε με τον Λούκας Πακέτα της Γουέστ Χαμ και σούταρε στην οροφή των διχτύων από τα τέσσερα μέτρα.

Ωστόσο, η ομάδα του έχασε με 4-2 στα πέναλτι, με τον Νεϊμάρ να μην έχει ακόμη πάρει ένα, αφού ο Μπρούνο Πέτκοβιτς ισοφάρισε με το πρώτο σουτ της Κροατίας στο 116ο λεπτό.

Το ντεμπούτο του Νεϊμάρ

Ο 30χρονος έκανε το ντεμπούτο του στις 10 Αυγούστου 2010, σημειώνοντας το πρώτο του διεθνές γκολ στο 28ο λεπτό της νίκης με 2-0 επί των ΗΠΑ.

Οκτώ από τα γκολ του έχουν έρθει σε Παγκόσμια Κύπελλα – τέσσερα το 2014, δύο το 2018 και δύο μέχρι στιγμής σε αυτό το τουρνουά στο Κατάρ – ενώ άλλα πέντε έχουν έρθει στο Κόπα Αμέρικα.

Κέρδισε το Κύπελλο Συνομοσπονδιών το 2013, αλλά η καλύτερη πορεία του στο Παγκόσμιο Κύπελλο ήταν όταν η Βραζιλία έφτασε στα ημιτελικά το 2014, ενώ η καλύτερη πορεία του στο Κόπα Αμέρικα ολοκληρώθηκε με τη δεύτερη θέση το 2021.

Ακολουθήστε το Paopantou.gr στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι τα πράσινα νέα στην Ελλάδα και τον υπόλοιπο κόσμο. Κάνετε follow στο YOUTUBE του Paopantou, για να δείτε on camera τους πρωταγωνιστές με το “τριφύλλι”. Ακολουθήστε το paopantou στο Facebook, στο Twitter και στο Instagram για να μαθαίνετε σε χρόνο dt όλα τα νέα.