Ο Μπερνάρντ ξεσήκωσε, ο Αϊτόρ σκόραρε, ο Παναθηναϊκός νίκησε 1-0 τον Ιωνικό

Με την ανακοίνωση της μεταγραφής του Μπερνάρντ να σκορπά ντελίριο ενθουσιασμού, τον Αϊτόρ να πετυχαίνει το μοναδικό γκολ, ο Παναθηναϊκός λύγισε την αντίσταση του Ιωνικού και του... Σιδηρόπουλου με 1-0.

Κάθε αρχή και δύσκολη… Ο Παναθηναϊκός δεν ήταν αυτός που έπρεπε και που περίμεναν οι οπαδοί του. Όμως, έκανε τη δουλειά του, νίκησε 1-0 τον Ιωνικό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Αϊτόρ, πήρε τους τρεις βαθμούς και κέρδισε χρόνο για βελτιωθεί. Χρόνο για να ενσωματώσει ο Γιοβάνοβιτς τους νεοαποκτηθέντες και να διορθώσει αρκετές από τις αδυναμίες.

Ο Παναθηναϊκός αντιμετώπισε προβλήματα, ήταν αργός, στον μεσοεπιθετικό χώρο έχει κενά, όμως περιμένει τον Μπερνάρντ. Ο Βραζιλιάνος ανακοινώθηκε πριν από τη σέντρα, σκόρπισε ντελίριο ενθουσιασμού στον κόσμο και αφήνει ελπίδα ότι θα… λυθεί το δημιουργικό πρόβλημα.

Έτσι παρατάχτηκε

Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς επιφύλαξε μια μικρή έκπληξη. Ο Σέρβος διατήρησε το σύστημα 4-3-3, όμως άφησε στον πάγκο τον Αλέξανδρόπουλο και προτίμησε τον Κουρμπέλη για τη μεσαία γραμμή. Ο αρχηγός συμπλήρωσε το «τρίγωνο» μαζί με τους Ρούμπεν και Τσέριν. Τερματοφύλακας άρχισε ο Μπρινιόλι, στην τετράδα της άμυνας έπαιξαν οι Κώτσιρας, Μάγκνουσουν, Σάρλια και Χουάνκαρ, ενώ στην επίθεση αγωνίστηκαν οι Παλάσιος, Αϊτόρ και Σπόραρ.

Η λιακάδα και η… συννεφιά

Πριν από τη σέντρα, η ΠΑΕ ανακοίνωσε από τα μεγάφωνα την απόκτηση του Μπερνάρντ Ντουάρτε. Η είδηση προκάλεσε ντελίριο ενθουσιασμού στους θεατές, οι οποίοι αποθέωσαν τον Βραζιλιάνο μεσοεπιθετικό και έσεισαν τη Λεωφόρο! Ωστόσο, η… λιακάδα επισκιάστηκε από σύννεφα, αφού ο Μάγκνουσον αισθάνθηκε ενοχλήσεις στον προσαγωγό και τον αντικατέστησε ο Πούγγουρας για προληπτικούς λόγους.

Πάντως, στο καθαρά ποδοσφαιρικό κομμάτι, ο Παναθηναϊκός αντιμετώπισε σοβαρά προβλήματα στη δημιουργία. Οι μόνες στιγμές που απείλησε στο πρώτο ημίχρονο προήλθαν από στατικές φάσεις. Στο 21’ με μία κεφαλιά του Κουρμπέλη, μετά από εκτέλεση φάουλ του Αϊτόρ, και με μία απ’ ευθείας εκτέλεση κόρνερ του Ισπανού, που την έσωσε ο Ρομαό πάνω στη γραμμή. Η κορυφαία στιγμή του ημιχρόνου ανήκε στον Ιωνικό, αφού ο Μάντζης έφυγε τετ-α-τετ ανενόχλητος απέναντι στον Μπρινιόλι, όμως ο Ιταλός απέκρουσε το σουτ και κράτησε το «μηδέν».

Εν τέλει, παρά το κακό δημιουργικά ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου. Ο Ρούμπεν πάσαρε από δεξιά, ο Αϊτόρ βρήκε ελάχιστα τη μπάλα που έφτασε στον Σπόραρ, αυτός πέρασε τον αντίπαλο αμυντικό, μετά τον Χουτεσιώτη, ο οποίος τον ανέτρεψε και ο διαιτητής Σιδηρόπουλος υπέδειξε το πέναλτι. Ο Αϊτόρ ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε!

Το τέμπο έπεσε στο Β’ μέρος

Με την έναρξη στο δεύτερο μέρος, ο Παναθηναϊκός απείλησε για δεύτερο γκολ. Ο Παλάσιος πάσαρε στον Τσέριν, ο Σλοβένος σούταρε από το ημικύκλιο, αλλά ο Χουτεσιώτης απέκρουσε. Το Τριφύλλι συνέχισε με χαμηλό τέμπο, παίζοντας πιο συντηρητικά και πιο προσεκτικά.

Στο 63’, ο Χουάνκαρ πήρε τη μπάλα και δοκίμασε ένα σουτ από πλάγια θέση, που μπλόκαρε ο Χουτεσιώτης. Ο Παναθηναϊκός δεν είχε ιδιαίτερες ευκαιρίες μετά από αυτό, με εξαίρεση ένα σουτ του Παλάσιος από πλάγια θέση και ένα μακρινό σουτ του Σπόραρ.

Περισσότερ ο Σιδηρόπουλος έκλεψε την παράσταση, με την άνεση που έδωσε στους παίκτες του Ιωνικού να παίξουν αντιαθλητικά. Ο Ρομάο πάτησε τον Τσέριν, ο Τσιγκρίνσκι πήρε αγκαλιά τον Σπόραρ και τον έριξε κάτω, ο Κουρμπέλης την ‘έφαγε” από τον Μάσας στο πρόσωπο, ο Μίλος βάραγε τον Κώτσιρα, αλλά ο Σιδηρόπουλος… άνετος. Ούτε μία κίτρινη…

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σάρλια, Μάγκνουσον (32’ λ.τ. Πούγγουρας), Χουάνκαρ, Κουρμπέλης (83’ Αλεξανδρόπουλος), Ρούμπεν, Τσέριν, Παλάσιος, Αϊτόρ (76’ Αϊτόρ), Σπόραρ (83’ Ιωαννίδης)

ΙΩΝΙΚΟΣ (Σπανός): Χουτεσιώτης, Μύγας, Τσιγκρίνσκι, Αντούνες, Βαλεριάνος, Ρομαό, Μάσας (89’ Ελευθεριάδης), Άοσμαν, Μεντόσα (60’ Μίλο), Μάντζης (89’ Κοκκίνης), Ιωαννίδης (60’ Φόσου)