Τελευταία νέα & ειδήσεις για τον Παναθηναϊκό μας

Ο Αϊτόρ “έκλεισε” την Τούμπα, 2-1 και στο +7 ο Παναθηναϊκός

Ο Αϊτόρ σκόραρε δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο και οδήγησε τον Παναθηναϊκό στη νίκη με ανατροπή επί του ΠΑΟΚ στην Τούμπα με 2-1! Στο +7 από τον δεύτερο Ολυμπιακό το Τριφύλλι.

Πανάθα και στην Τούμπα! Δεν κολλάει πουθενά η αρμάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς και παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, έκανε την ανατροπή και επικράτησε 2-1 του ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη.

Με ηγέτη και σκόρερ τον Αϊτόρ, ο οποίος συνεχίζει με… σπασμένα φρένα και σκόραρε δύο γκολ, το Τριφύλλι έφυγε αλώβητο από την Θεσσαλονίκη και έστειλε μηνύματα τίτλου προς πάσα κατεύθυνση. Αν και είναι νωρίς και ο Γιοβάνοβιτς ξορκίζει… τέτοια λόγια, όσο θα νικάει, τόσο η κορυφή θα μένει.

Ο Παναθηναϊκός διατηρήθηκε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, έχοντας το απόλυτο νικών με 6Χ6 και 18 βαθμούς. Πλέον, η διαφορά από τον δεύτερο Ολυμπιακό αυξήθηκε στο +7! Μόλις στην έκτη αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Οι εκπλήξεις της ενδεκάδας

Ο Παλάσιος ένιωθε ενοχλήσεις στην ποδοκνημική και ο Βέρμπιτς ταλαιπωρήθηκε από στομαχικές διαταραχές και αμφότεροι, αποκλείστηκαν από την 20άδα. Ο Γιοβάνοβιτς παρέταξε τον Παναθηναϊκό με σύστημα 4-3-3 και εμπιστεύτηκε τον Μπερνάρ για το δεξιό άκρο της επίθεσης. Ο Αϊτόρ ήταν ο αριστερός εξτρεμ και ο Σπόραρ βρέθηκε στην κορυφή.

Ο Μπρινιόλι υπερασπίστηκε την εστία, οι Σένκεφελντ και Μάγκνουσον έπαιξαν στο κέντρο της άμυνας, ο Σάντσες κάλυψε το δεξιό άκρο και ο Χουάνκαρ το αριστερό. Στη μεσαία γραμμή, η τριάδα των Ρούμπεν, Τσέριν και Κουρμπέλη διατηρήθηκε αναλλοίωτη.

Ο Ολιβέιρα πλήγωσε το Τριφύλλι

Η πρώτη μεγάλη στιγμή της βραδιάς ανήκε στον Παναθηναϊκό. Στο 12’ ο Τσέριν με έξυπνη διαγώνια πάσα βρήκε τον Αϊτόρ, όμως το πλασέ του Ισπανού απέκρουσε ο Κοτάρσκι σε κόρνερ. Ωστόσο, ο ΠΑΟΚ πήρε το προβάδισμα με τον Ολιβέιρα.

Όχι στο 17’, όταν η κοντινή κεφαλιά του Πορτογάλου πέρασε άουτ. Ένα λεπτό αργότερα, όταν ο Αουγκούστο με μία ενέργεια που μάλλον δεν… θα ξανακάνει στην καριέρα του, βρήκε με τακουνάκι τον Ολιβέιρα στην περιοχή και αυτός απέναντι από τον Μπρινιόλι πλάσαρε εύστοχα.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να πιέζει ψηλά, αλλά δεν είχε σωστές τελικές αποφάσεις και δεν εκμεταλλευόταν τα κλεψίματα του. Με εξαίρεση ένα συρτό σουτ του Σπόραρ που μπλόκαρε ο Κοτάρσκι στο 37’, δεν σημειώθηκε άλλη επικίνδυνη στιγμή.

Ο Αϊτόρ τα έφερε… τούμπα!

Η δοκιμασμένη συνταγή με τις βαθιές μπαλιές του Ρούμπεν επιστρατεύτηκε στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Ισπανός βρήκε τον Αϊτόρ στο 50’, όμως εκείνος έχασε το κοντρόλ για χιλιοστά. Ένα λεπτό αργότερα, ο συνδυασμός πέτυχε! Ο Αϊτόρ βγήκε τετ-α-τετ, πέρασε τον Κοτάρσκι και πλάσαρε στον κενό χώρο.

Μετά την ισοφάριση, ήρθε το προβάδισμα. Ο Χουάνκαρ γέμισε για τον Σπόραρ, αυτός βρήκε τη μπάλα πριν τον Κοτάρσκι, εκείνος τον χτύπησε στο πρόσωπο και ο διαιτητής Βάινμπέργκερ, αφού είδε τη φάση στο VAR, υπέδειξε το πέναλτι. Ο Αϊτόρ ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε για το 1-2!

Επί της ουσίας ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να αντιδράσει και να απειλήσει, με εξαίρεση ένα πλασέ του Αουγκούστο. Ο Βάινμπεργκερ πήγε να υποδείξει πέναλτι στο 90′ σε μία “βουτιά” του Κωνσταντέλια με τον Μάγκνουσον, όμως αφού ο Αυστριακός είδε τη φάση στο VAR, ανακάλεσε την απόφαση του!

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Λύρατζης (85’ Γκορντεζιάνι), Ίνγκασον, Νάσμπεργκ, Βιεϊρίνια (77’ Τσαούσης), Ντάντας (77’ Καντουρί), Κούρτιτς (85’ Κωνσταντέλιας), Ντάγκλας, Νάρεϊ, Ζίκβκοβιτς, Ολιβέιρα (56’ Μπίσεσβαρ)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Σάντσες, Σένκεφελντ, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ, Ρούμπεν, Τσέριν, Κουρμπέλης, Αϊτόρ (93′ Σάρλια), Μπερνάρ (90’ Γκάνεα), Σπόραρ (86’ Ιωαννίδης)