Ο 1000άρης Μέσι και η παρέα του στους 8 (highlights)

Ο Λιονέλ Μέσι σκόραρε στο 1.000ό παιχνίδι του. Η Αργεντινή πέρασε μια τρομάρα στις καθυστερήσεις για να νικήσει την Αυστραλία με 2-1 και τώρα Ολλανδία.

Ο Μέσι πέτυχε το 789ο γκολ του στο πρώτο ημίχρονο στο στάδιο Ahmad Bin Ali και διατήρησε ζωντανές τις πιθανότητες να κατακτήσει το μεγάλο τρόπαιο που μέχρι στιγμής του έχει διαφύγει στο πιθανό τελευταίο του Παγκόσμιο Κύπελλο.

Το παιχνίδι του Μέσι

Αυτό το εναρκτήριο τέρμα στο 35ο λεπτό έκαμψε την ελπιδοφόρα αντίσταση της Αυστραλίας, αλλά ο Julian Alvarez της Manchester City πέτυχε αυτό που αποδείχθηκε το αποφασιστικό γκολ (57),

αφού ο Craig Goodwin μείωσε στο μισό το σκορ στις καθυστερήσεις, καθώς η Αυστραλία απειλούσε με μια απίθανη επιστροφή.

Το αφεντικό των Socceroos, Graham Arnold, είχε ορκιστεί ότι οι παίκτες του θα ήταν “στα μούτρα της Αργεντινής” και ξεκίνησαν με μεγάλη πίεση, προτού εγκατασταθούν σε ένα αμυντικό σχήμα που άφησε τον Μέσι να αγωνίζεται να φτάσει στην μπάλα.

Αλλά ο άνθρωπος των 1.000 συμμετοχών έκανε μια σπάνια επαφή να… “μετρήσει” και έστειλε το σουτ στην κάτω γωνία.

Η Αργεντινή έδειχνε ότι θα έφτανε σε μια νίκη ρουτίνας, αλλά η Αυστραλία σκόραρε. Το σουτ του Goodwin βρίσκει στον Enzo Fernandez και καταλήγει στα δίχτυα.

Οι Αυστραλοί θα χάσουν μοναδική ευκαιρία στην δύση της αναμέτρησης καθώς ο Garang Kuol σουτάρει απο κοντά όμως ο Emi Martinez δήλωσε παρόν!