Παγκάκης: Μπουκέ(το) δέχτηκε…Να ανταποδώσει για νοκ άουτ σε Σλάβια

Ο Νίκος Παγκάκης μπλογκάρει για την ήττα στην Τσεχία και τις πιθανότητες ανατροπής.

Θα προσπαθήσω να τα κάνω…πενηνταράκια, για να ξέρουμε που πατάμε ενόψει Λεωφόρου. Ούτε θα ωραιοποιήσουμε την κατάσταση επειδή διψάμε για Ευρώπη. Πέντε χρόνια είναι αυτά. Ούτε θα κάνουμε – υπερβάλλοντας πάλι – την Σλάβια, Μπάρτσα. Το…μπουκέτο το έφαγες. Το ζήτημα είναι να ανταποδώσεις για να προκριθείς. Κι αυτό γίνεται με έναν τριπλό συνδυασμό. Κροσέ, ντιρέκτ και άπερκατ…

Να κάνει ο Παναθηναϊκός όπως είπε ο έμπειρος στα ευρωπαϊκά Κύπελλα Γιοβάνοβιτς, στη ρεβάνς το τέλειο παιχνίδι. Να δούμε βελτιωμένη έκδοση του Παναθηναϊκού! Και πιο παραγωγική ομάδα. Στο Β ημίχρονο στο 10 Χ 10 φάνηκε πόσο καλύτερα στάθηκε η έμπειρη γηπεδούχος και πως το διαχειρίστηκε ο Παναθηναϊκός.

Να έχει κατά δεύτερον τύχη. Γιατί στην Πράγα, εντός κι εκτός γηπέδου δεν πήγε τίποτα καλά. Ιώσεις αποδεκάτισαν το ρόστερ, δέχτηκες γκολ κόντρα στη ροή του ματς. Διαιτησία για κλάματα. Λάθη αυτοσυγκέντρωσης. Και λάθος διαχείρηση , προσέγγιση του αγώνα, από το 1-0 και μετά».

Και τρίτον να βρει με την βοήθεια του κόσμου του, ένα γκολ νωρίς ο Παναθηναϊκός, στη…φλεγόμενη Λεωφόρο. Κάποιοι λένε ας έρθει και στο δεύτερο. Όμως παίζει μια έμπειρη με μια άπειρη ομάδα τα τελευταία χρόνια. Και τα πόδια θα είναι βαριά…

Να πιεστεί, λοιπόν, η πιο έμπειρη, αλλά μέτρια αμυντικά Σλάβια. Να το πιστέψουν οι πιο άπειροι στην Ευρώπη «πράσινοι». Να αλλάξουν τα κόζα, κόντρα σε ένα σκληρό αντίπαλο που δεν τρομάζει. Σε καμία περίπτωση.

Πήρε όμως ξεκάθαρο προβάδισμα με 2-0. Και φάνηκε διατεθημένος, άρα αποφασισμένος, να παίξει (ακόμη) και ξύλο στη ρεβάνς. Εφόσον χρειαστεί. Αυτά τα ολίγα για την ανατροπή. Για τα αγωνιστικά δεδομένα τώρα.

Αν κρίνουμε από όσα είδαμε και όσα ξέραμε. Είδαμε έναν Παναθηναϊκό με συνοχή, όπως στα φιλικά, μέχρι την αλητεία του Μπούκε! Είδαμε και έναν Παναθηναϊκό να πληρώνει μετά την απειρία του. Φάνηκε περίτρανα στο 2-0. Ο αντίπαλος μένει με δέκα, εσύ έχεις μπει δυναμικά. Και χάνεις την αυτοσυγκέντρωση σου. Δέχεσαι γκολ με άμυνα και μεσαία γραμμή, να πιάνονται στον ύπνο. Ενώ αποκαθίσταται η ισορροπία αντί να το εκμεταλλευτείς, λυγίζεις.

Ξέραμε πως θα πάμε σε σετ ματς. Που θα κριθεί στην Αθήνα, σε δύο παρτίδες δηλαδή. Γνωρίζαμε από τα φιλικά και την προετοιμασία στην Αυστρία, πως η ομάδα επιθετικά δεν έχει το εύκολο γκολ. Μεσοεπιθετικά θέλει τόνωση. Οπότε δεν υπήρχαν έξτρα λύσεις. Χρειάζονταν παίκτες στο 8 και 10.

Η τριάδα είχε θέματα. Ο Πέρεθ (τον έπαιξαν man to man), Κουρμπέλης (Άδειασε το ρεζερβουάρ, ήταν έτοιμος για πεερίπου ένα ημίχρονο) και ο νέος σε παρουσία Τσέριν είχαν δύσκολο έργο. Δεν αλλάζει εύκολα αυτό., από την μια ημέρα στην άλλη. Να μπει μια δημιουργική πινελιά. Οι μέσοι δεν συμμετείχαν στην επανάληψη. Με Σάρλια να χτίζει με 30ρες μπάλες δεν πρόκοψε κανείς! Άρα θέλει δουλειά πολύ το τριφύλλι και σε μια εβδομάδα, δεν προλαβαίνει να διορθώσει πολλά.

Αυτό είναι και το μεγάλο στοίχημα του Παναθηναϊκού Πόσο θα ανεβάσει επιθετικά το επίπεδο του. Και όχι μετά το 2-0, πως θα ποντάρει στην σκληρή άμυνα του. Για αυτό επικαλέστηκα τύχη, έδρα και γκολ νωρίς. Γιατί με τις επιστροφές και το χρόνο, αυτόματα ο κόουτς θα ποντάρει σε σταθερές. Τύπου Χουανκάρ, Σχένκεφελντ. Πιο φρέσκο Αϊτόρ, δυστυχώς όχι Παλάσιος. Πιο έτοιμο Σπόραρ.

Μπορεί ο Μπουκέ και ο κάθε Μπουκέ να προτιμούν Σλάβια. Όμως το «τριφύλλι» έχει μ προστά μια μεγάλη ευκαιρία. Να σώσει τα προσχήματα για το ελληνικό ποδόσφαιρο. Δεν τρομάζει η Σλάβια . Είναι βαριά ομάδα χωρίς ιδέες. Το 2-0 όπως είπε ο προπονητής της είναι πονηρό σκορ. Και όπως έλεγε ο μεγάλος Δημήτρης Σαραβάκος, μπάλα είναι όλα γίνονται. Αμήν!

Ακολουθήστε το Paopantou.gr στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι τα πράσινα νέα στην Ελλάδα και τον υπόλοιπο κόσμο. Κάνετε follow στο YOUTUBE του Paopantou, για να δείτε on camera τους πρωταγωνιστές με το “τριφύλλι”. Ακολουθήστε το paopantou στο Facebook, στο Twitter και στο Instagram για να μαθαίνετε σε χρόνο dt όλα τα νέα.