“Νεκρά” διαστήματα και διαιτησία καταδίκασαν τον Παναθηναϊκό σε ήττα από την Παρτιζάν με 89-91

Ήττηθηκε ο Παναθηναϊκός στο ΟΑΚΑ από την Παρτιζάν του Ομπράντοβιτς.

Ο Παναθηναϊκός αντιμετώπισε την Παρτιζάν των Ζέλικο Ομπράντοβιτς και Ιωάννη Παπαπέτρου, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Euroleague. Οι “πράσινοι” θέλαν οπωσδήποτε την νίκη για να ξεφύγουν από το 1-4 που βρέθηκαν στον πίνακα της βαθμολογίας, μάταια όμως καθώς η ήττα δεν αποφεύχθηκε.

Το Τριφύλλι ξεκίνησε νωθρά τον αγώνα και επέτρεψε πολύ εύκολα στην Παρτιζάν να ξεφύγει νωρίς με 11 πόντους (2-13). Από εκεί και πέρα ακολούθησε ένα mini ξέσπασμα του Παναθηναϊκού με εκφραστές τους Πονίτκα και Μπέικον, αλλά αυτό διεκόπη νωρίς, αφού η Παρτιζάν βρήκε εύκολα καλάθια και οδήγησε τη διαφορά και πάλι στους 12 (8-20). Το δεκάλεπτο έληξε με το σκορ στο 16-31, μετά από ένα “τρελό” τρίποντο του Καλαϊτζάκη πίσω από τη σέντρα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Παναθηναϊκού μπήκαν πιο ορεξάτοι και μέσα από κάποια κλεψίματα στην άμυνα, βρήκαν αιφνιδιασμούς και μείωσαν το σκορ στο 35-44. Κάπου εκεί όμως, η Παρτιζάν βρήκε μεγάλα σουτ με τον Πάντερ και οδήγησε το ματς στο 36-51, στο ενάμιση λεπτό πριν το τέλος. Το ημίχρονο βρήκε την Παρτιζάν προηγούμενη με 41-54.

Με την έναρξη του β ημιχρόνου, ο “εξάστερος” μπήκε αποφασισμένος και πάτησε “γκάζι”. Η άμυνα “τσάκιζε κόκκαλα” και ο Μπέικον στην επίθεση “ζωγράφιζε”. Το σκορ πολύ γρήγορα πήγε στο 57-58, με τον Παναθηναϊκό να κάνει 16-4 σε μόλις 5 λεπτά. Εν τέλει το δεκαλέπτο, έληξε με 64-68 και το Τριφύλλι θα πήγαινε στην τέταρτη περίοδο με καλύτερες προϋποθέσεις.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός υπήρξε βιαστικός και με αρκετά λάθη κατάφερε να δώσει καλό προβάδισμα στην Παρτιζάν (71-80 στο 35′). Το Τριφύλλι δεν κατάφερε να βγάλει άμυνα σήμερα απέναντι στον Χάντερ, ο οποίος έκανε ό,τι ήθελε μέσα στο γήπεδο. Μάλιστα, μετά από κάποια λανθασμένα σφυρίγματα των διαιτητών ο κόσμος εξαγριώθηκε και πέταξε αντικείμενα στον αγωνιστικό χώρο, με αποτέλεσμα την ολιγόλεπτη διακοπή. Το ματς τελείωσε με το σκορ στο 89-91.

Ακολουθήστε το Paopantou.gr στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι τα πράσινα νέα στην Ελλάδα και τον υπόλοιπο κόσμο. Κάνετε follow στο YOUTUBE του Paopantou, για να δείτε on camera τους πρωταγωνιστές με το “τριφύλλι”. Ακολουθήστε το paopantou στο Facebook, στο Twitter και στο Instagram για να μαθαίνετε σε χρόνο dt όλα τα νέα.