Με “καυτό” Ουίλιαμς υπέταξε την Μακάμπι με 88-86

Με μία πολύ καλή εμφάνιση ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη που αναζητούσε και σταμάτησε το σερί με τις έξι διαδοχικές ήττες

Ουίλιαμς, Μακάμπι

Οι “πράσινοι” μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση από τα πρώτα λεπτά. Το σκορ άνοιξε ο Γουίλιαμς με ένα τρίποντο στα πρώτα λεπτά. Η Μακάμπι απάντησε όμως ο Παναθηναϊκός βρισκόταν διαρκώς μπροστά στο σκορ. Η πρώτη ισοπαλία ήρθε 4 λεπτά πριν το τέλος της περιόδου από ένα τρίποντο του Κόεν. Έτσι, ο Ντέγιαν Ράντονιτς κάλεσε εσπευσμένα τάιμ άουτ.

Μετά τις συμβολές του προπονητή τους οι παίκτες μπήκαν ακόμη πιο δυνατά και με τον αρχηγό, Γιώργο Παπαγιάννη να κάνει ένα ατομικό 5-0 σερί (16-11) πάτησαν “γκάζι”. Στη συνέχεια ένα ζευγάρι βολών του Μπέικον και ένα εύστοχο σουτ του Πάρις Λι διαμόρφωσαν το 21-13. Το δεκάλεπτο έκλεισε με ένα μακρινό σου από τα 6,75 του Ντουέιν Μπέικον στην εκπνοή του χρόνου για το 24-17.

Στη δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός επέτρεψε στη Μακάμπι να ροκανίσει τη διαφορά σε απόσταση αναπνοής (24-23) με τον Ράντονιτς να καλεί τάιμ άουτ. Για λίγα λεπτά οι δυο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ και 5 λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου ήρθε μια νέα ισοπαλία (28-28). Έπειτα η Μακάμπι πέρασε μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά στο παιχνίδι (30-31) αλλά όχι για πολύ διότι ήρθε ο Πάρις Λι να βάλει 4 συνεχόμενους πόντους και να δώσει ξανά “αέρα’’ στο “Τριφύλλι” (34-31). Ο Ντέρικ Γουίλιαμς ήταν πρωταγωνιστής για τους “πράσινους” όπου με τα εντυπωσιακά καρφώματα του έδινε το ρυθμό. Οι Μπράουν και Σόρκιν προσπάθησαν να κρατήσουν την ομάδα τους μέσα στο παιχνίδι, για να οδηγηθούν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 45-37.

Λίγο πιο χαλαρό το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου για τον Παναθηναϊκό ενώ η Μακάμπι είχε άγριες διαθέσεις να μαζέψει την εις βάρος της διαφορά. Η διαφορά πήγε στους 8 πόντους (48-40) με ένα τρίποντο του Μπέικον ωστόσο η Μακάμπι έβρισκε περισσότερες λύσεις στην επίθεση. Οι παίκτες του Οντέντ Κάτας έφτασαν και πάλι τη διαφορά στον 1 πόντο (54-53). Εκεί όμως τόσο ο Παπαγιάννης με έυστοχο σουτ όσο και ο Λι με 2/2 τρίποντα έδωσαν και παλιά μια ανάσα στον Παναθηναϊκό (62-58). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 65-58.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το “Τριφύλλι” είχε βρει το ρυθμό του. Η Μακάμπι από τη μεριά της προσπαθούσε να πάρει “κεφάλι” στο σκορ με κάθε τρόπο. Οι δυο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ μέχρι που οι φιλοξενούμενοι πέρασαν τελικώς μπροστά (71-72). Όχι όμως για πολύ, ο Ντουέιν Μπέικον βγήκε μπροστά για τους “πράσινους” και με ένα σερί 10 πόντων αύξησε και πάλι τη διαφορά στο 83-74. Η Μακάμπι όμως έβγαλε αντίδραση και με 2 διαδοχικά τρίποντα μείωσε ξανά το σκορ (83-80). Οι φιλοξενούμενοι με τρια καλάθια από τους Μπάλντουιν, Νίμπο και Κόλσον έβαλαν μπροστά την ομάδα τους με 85-86 και εκεί ήρθε ο “καυτός” Γουόλτερς να πετυχαίνει ένα σπουδαίο τρίποντο και να διαμορφώνει το τελικό 88-86 για τον “Εξάστερο”.

Δεκάλεπτα: 24-17, 45-37, 65-58, 88-86

Ακολουθήστε το Paopantou.gr στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι τα πράσινα νέα στην Ελλάδα και τον υπόλοιπο κόσμο. Κάνετε follow στο YOUTUBE του Paopantou, για να δείτε on camera τους πρωταγωνιστές με το “τριφύλλι”. Ακολουθήστε το paopantou στο Facebook, στο Twitter και στο Instagram για να μαθαίνετε σε χρόνο dt όλα τα νέα.