Τελευταία νέα & ειδήσεις για τον Παναθηναϊκό μας

Μακάμπι- Παναθηναϊκός 88-95: ”Καρυδάτος” εξάστερος, προκρίνεται στην Αθήνα! (Highlights)

Ο Παναθηναικός σε ένα do or die ματς πήρε την νίκη και έστειλε την σειρά πίσω στο ΟΑΚΑ, όπου εκεί μαζί με τον κόσμο του θα παλέψει για την πρόκριση στο final-4

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πολύ καλά το πρώτο δεκάλεπτο με τον Ναν και τον Σλούκα να βρίσκονται σε τρομερή κατάσταση επιθετικά. Η Μακάμπι παρόλο που βρέθηκε πίσω στο σκορ με 8 πόντους, βρήκε τις λύσεις και τελειώσε την πρώτη περίοδο στο +3 (29-26). Μακάμπι- Παναθηναϊκός : ”Καρυδάτος” εξάστερος, προκρίνεται στην Αθήνα!

Το δεύτερο δεκάλεπτο συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα το ημίχρονο να λήξει 50-49 με τον Ναν να είναι πρωταγωνιστής από πλευράς των πράσινων (16 πόντοι), ενώ ο Ντιμπερτολομέο ήταν ο πρώτος σκόρερ της Μακάμπι με 10 πόντους.

Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυνατά και με μπροστάρη τον Σλούκα πήρε… το πάνω χέρι στο ματς. Στην εξίσωση μπήκαν και παίχτες όπως ο Γκραντ και ο Καλαϊτζάκης που με καλές άμυνες κράτησαν χαμηλά την ομάδα του Κάτας, με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να κλείσει προηγούμενος με +5 και να δείχνει ότι ελέγχει το ματς.

Στην τελευταία περίοδο η Μακάμπι έτρεξε ένα 13-1, με τον Παναθηναϊκό να δείχνει ανίκανος να αντιδράσει. Ο Αταμάν με συνεχόμενα ταιμ αουτ «ξύπνησε» τους παίκτες του τριφυλλιού και με καλές άμυνες και τον Ναν εκτελεστή προσπέρασε στο σκορ 1.36 πριν το τέλος του ματς. Ο Σλούκας έβαλε ένα από τα πιο κρίσιμα σουτ του παιχνιδιού και έστειλε την διαφορά στο +5. Στα τελευταία δευτερόλεπτα οι πράσινοι έπαιξαν με τον χρόνο και με ένα θεαματικό κάρφωμα του Λεσόρ κλείδωσαν την νίκη. Έτσι έφεραν την σειρά πίσω στο ΟΑΚΑ για το game 5, εκεί όπου κόσμος και ομάδα θα τα δώσουν όλα για την επιστροφή του εξάστερου στο final-4.

Το θες το φτιάξαμε! Με το ΝΕΟ  APPLICATION του PAOPANTOU.GR σε Android και σε Iphone κρατάς στα χέρια σου τον πλανήτη Παναθηναϊκό! Follow το Paopantou.gr στο Google News. Θα μάθεις πρώτος τα πράσινα νέα στην Ελλάδα και τον υπόλοιπο κόσμο. Κάνε follow στο YOUTUBE του Paopantou, για να δεις on camera τους πρωταγωνιστές με το “τριφύλλι”. Δες απευθείας εκπομπές, κέρδισε καταπράσινα δώρα. Follow το paopantou στο Facebook, στο Twitter και στο Instagram για να μάθεις σε χρόνο dt όλα νέα