Κυρίαρχος Παναθηναϊκός διέλυσε τη Μπασκόνια και επέστρεψε στις νίκες

Εύκολη επικράτηση για το Τριφύλλι.

Την Μπασκόνια στο ΟΑΚΑ αντιμετώπισε ο Παναθηναϊκός και επέστρεψε στις νίκες, αφού επικράτησε των Βάσκων με 98-83

Ο Παναθηναϊκός δεν ξεκίνησε όπως θα ήθελε το παιχνίδι και βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ με 6-12. Κάπου εκεί όμως, άρχισε η αντεπίθεση του Τριφυλλιού και με ένα 11-0 οι Πράσινοι προηγήθηκαν με 17-12. Το δεκάλεπτο έληξε με το σκορ στο 22-18.

Με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου, ο Παναθηναϊκός έχασε την αυτοσυγκέντρωση του σε επίθεση και άμυνα και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω στο σκορ. Με τον ήχο της λήξης του πρώτου ημιχρόνου η Μπασκόνια προηγούνταν με 38-43.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός μπήκε εξαιρετικά και είχε διάθεση να γυρίσει το ματς. Ο Ουίλιαμς πρωτοστάτησε στην ανατροπή του Παναθηναϊκού, που βρέθηκε μπροστά μετά από ένα σημείο με 50-48. Το ακραίο σερί του Τριφυλλιού συνεχίστηκε και έτσι η 3η περίοδος τελείωσε με σκορ 67-59.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός διασφάλισε τη νίκη και αύξησε τη διαφορά από την Μπασκόνια. 5 λεπτά πριν το τέλος οι Πράσινοι προηγούνταν με 83-69, οπότε τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικά. Το τελικό σκορ έγραψε 98-83.

Ακολουθήστε το Paopantou.gr στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι τα πράσινα νέα στην Ελλάδα και τον υπόλοιπο κόσμο. Κάνετε follow στο YOUTUBE του Paopantou, για να δείτε on camera τους πρωταγωνιστές με το “τριφύλλι”. Ακολουθήστε το paopantou στο Facebook, στο Twitter και στο Instagram για να μαθαίνετε σε χρόνο dt όλα τα νέα