Παναθηναϊκός: Έκρηξη…Αϊτόρ

Η «μεταμόρφωση» του Αϊτόρ

Άλλος Αϊτόρ εμφανίζεται στον Παναθηναϊκό από τα μέσα Νοεμβρίου και έπειτα. Ο Ισπανός είχε ξεκινήσει την χρονιά βασικός για τον Παναθηναϊκό. Ωστόσο μετά τις πρώτες αγωνιστικές “εξαφανίστηκε”.

Μάλιστα δεν έπαιζε ούτε καν ως αλλαγή! Ενώ υπήρχαν φήμες περί αποχώρησης του τον Ιανουάριο. Ωστόσο η κατάσταση άλλαξε άρδην από το ματς με την Λαμία. Σε εκείνο το παιχνίδι, στις 21 Νοεμβρίου, ο Παναθηναϊκός είχε σημειώσει το πρώτο του διπλό στην σεζόν.

Σε ανοδική πορεία βρίσκεται ο Ισπανός

Ο Αϊτόρ, (αρχικά είναι ο 17ος παίκτης του Παναθηναϊκού σε λεπτά συμμετοχής- νούμερο μάλλον μικρό). Ξεκίνησε βασικός στην πρεμιέρα με Απολλωνα (4-0) και στο εκτός έδρας στα Γιαννενα όπου ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε (1-0). Ίσως λίγο άδικα επωμίστηκε το βάρος στις γκέλες που δεν του πολυαναλογούσε. Στα 5 παιχνίδια που δεν αγωνίστηκε λεπτο ο Παναθηναϊκός είχε (1 νίκη με το Βόλο, την ισοπαλία με τον ΟΦΗ και 3 ήττες από Άρη, Αστέρα Τρίπολης & ΠΑΟΚ). Η επιστροφή του κρίθηκε επιβεβλημένη!

Ο Αϊτόρ είχε περάσει ως αλλαγή στην θέση του τραυματία Λούντκβιστ στο 77′ και βοήθησε το “τριφύλλι” να φτάσει στην νίκη. Από και εκεί και έπειτα ο Ισπανός άρπαξε την ευκαιρία από τα μαλλιά. Στα τελευταία παιχνίδια ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς του δίνει συνεχώς φανέλα βασικού.

17ος στα λεπτά συμμετοχής είναι ο Ισπανός

Το Pao Pantou από τις 18/11 σε άρθρο με τιτλο: “Έτσι μοιράζει την τράπουλα ο Γιοβανοβιτς” είχε επισημάνει το μικρό χρόνο συμμετοχής του Αιτορ και πως μπορεί να δώσει πράγματα. Τότε μάλιστα ήταν 19ος σε λεπτά συμμετοχής.

Πλέον είναι ένας από τους πιο φορμαρισμένος ποδοσφαιριστές του Παναθηναϊκού. Έχει παίξει σε 10 αγώνες (593′ λεπτά συμμετοχής) και συνεχώς δείχνει βελτίωση. Έχοντας αγωνιστεί σε όλους τους αγώνες και αποτελώντας βασικό πυλώνα επιστροφής της πράσινης ανάκαμψης.

Έχει πάρει φανέλα βασικού ο Αϊτόρ

Τα πεπραγμένα του Ισπανού

Με τη Λαμία μπήκε αλλαγή στο 77′ με το σκορ στο 1-1 και συνέβαλε στη μεγάλη νίκη-ανατροπή του Παναθηναϊκού στα τελευταία λεπτά !Με τον Παναιτωλικό την 11η αγωνιστική πήρε φανέλα βασικού και κέρδισε το πέναλτι στο 51′ που εκτέλεσε ο Μακέντα ανοίγοντας το δρόμο για ένα ακόμη τρίποντο.

Την 12η αγωνιστική με την ΑΕΚ ήταν μέσα στις φάσεις αλλά…. έχασε το εξ επαφής σουτ με το γόνατο που πήγε και στο δοκάρι στο 47′. Ενώ έβγαλε τη μαγική μπαλιά στον Παλάσιος που έχασε την ευκαιρία στο 57′.

Ο αγώνας με την Λαμία του άλλαξε την ψυχολογία

Την 13η αγωνιστική, με συστημένο γέμισμα, έδωσε μαγική ασίστ στον Καρλίτος για να βάλει τις βάσεις της νίκης ο Παναθηναϊκός απέναντι στον Ατρόμητο και να πετύχει το 1ο φετινό γκολ με κεφαλία στην φετινή σεζόν.

Με τον ΠΑΣ Γιάννινα και πάλι βασικός αγωνίστηκε για 67′ λεπτά διάστημα στο οποίο ο Παναθηναϊκός ήταν μπροστά στο σκορ.Ο Αϊτόρ, αγωνίστηκε και στα δύο παιχνίδια κυπέλλου με τον Βόλο. Έχοντας πολύ καλή παρουσία τόσο στη Λεωφόρο όσο και στο Πανθεσσαλικό! Συμβάλλοντας στην άνετη πρόκριση στους 8!

Τα στατιστικά του Αϊτόρ

Συνολικά έχει φέτος 12 τελικές στη Superleague, είναι μια διαρκής απειλή – Αεικίνητος… (3ος μαζί με το Βιταλ, με τον Αιτορ όμως να έχει παίξει σε 5 παιχνίδια λιγότερα του Βιταλ…). Ηγείται ο Καρλιτος με 20 τελικές και ο Παλασιος με 15.Με 5 σουτ εντός περιοχής, 4 Σουτ εκτός περιοχής και 3 κεφαλιές! Δεν έχει σκοράρει ακόμη. Ενώ είναι ψηλά και στο δείκτη με τα εύστοχα γεμίσματα, στην πρώτη 6αδα με 8 Εύστοχα.

Έχει γίνει ένα σημαντικό “γρανάζι” στην μηχανή του Ιβάν Γιοβάνοβιτς. Το σημαντικότερο απ’ όλα είναι πως ξεκίνησε να παίρνει «μπρος», βοηθώντας αρχικά την ομάδα, δίνοντας της επιπλέον λύσεις στα άκρα και κάνοντας την ακόμα πιο επικίνδυνη. Επιπλέον δυνάμωσε και τον ανταγωνισμό στα “φτερά” του Παναθηναϊκού.