Τελευταία νέα & ειδήσεις για τον Παναθηναϊκό μας

Κατώτερος των… περιστάσεων!

Ο Παναθηναϊκός έχασε με 83-96 κάτω τα χέρια από τη Ζαλγκίρις στο ΟΑΚΑ, σε ένα ματς που το Τριφύλλι είχε 8 παίκτες στο rotation

Ναυάγιο στο ΟΑΚΑ για τον Παναθηναϊκό. Η Ζαλγκίρις έκανε… πάρτι στο κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων και πήρε μια εύκολη νίκη με 83-96, μιας και οι γηπεδούχοι έκαναν από τα χειρότερα τους παιχνίδια εντός έδρας.

Νέντοβιτς με 23, Παπαγιάννης με 11 και Σαντ Ρος με 16π. αντίστοιχα ήταν οι μόνοι που “διασώθηκαν” από το Τριφύλλι, ενώ από τους Λιθουανούς οι Λοβέρν με 17, Ουλανόβας με 22, Μιλάκνις με 16 και Κάβανο με 16 πόντοους ήταν οι κορυφαίοι για τους φιλοξενούμενους.

Το ματς

Με τους Σαντ Ρος, Νέντοβιτς, Μαντζούκα, Έβανς και Καββασά ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ την αναμέτρηση με τη Ζαλγκίρις και στα πρώτα λεπτά οι Λιθουανοί ήταν αυτοί που μπήκαν  πιο δυνατά και προηγήθηκα με 5-9 στο 3’.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν ολοκληρωτικά το μομέντουμ, μιας και πήραν διψήφια διαφορά (5-15) στα μισά της περιόδου και έτσι επιστρατεύτηκαν οι Παπαγιάννης και Κασελάκης και υπήρξε μια μικρή μείωση (9-15), αλλά ήταν προσωρινή. Έτσι το δεκάλεπτο έληξε με τη Ζαλγκίρις να κάνα “πάρτι” και να προηγείται με 10-29.

Οι Λιθουανοί συνέχιζαν να εκτελούν το Τριφύλλι και στη δεύτερη περίοδο. Στο 12’ η διαφορά ξέφυγε στους 22 (14-36) και ήταν κάτι παραπάνω από φανερό πως ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να ακολουθήσει σε αυτό το ρυθμό.

Όμως οι “πράσινοι” προσπάθησαν να μειώσουν το σκορ (24-39) στο 15’ και να μπουν στον αγώνα, αλλά η Ζαλγκίρις έβρισκε τους τρόπους να “τρυπούν” την άμυνα του Εξάστερου και αυτό είχε ως αποτέλεσμα το ημίχρονο να λήξει με 34-52.

Η εικόνα διάλυσης του Παναθηναϊκού συνεχιζόταν και την τρίτη περίοδο. Στο 23’ οι Λοβέρν και Ουλανόβας διαμόρφωσαν το 36-58 και οι γηπεδούχοι έδειχναν ανήμποροι για να αντιδράσουν σε αυτό το επιθετικό τέμπο.

Ήταν χαρακτηριστικό πως οι παίκτες του Πρίφτη έβρισκαν τα σουτ και σημείωναν πόντους, αλλά οι Λιθουανοί απαντούσαν συνεχώς και κρατούσαν την απόσταση των 20 πόντων. Έτσι το δεκάλεπτο έληξε με το σκορ στο 61-76 υπέρ της Ζαλγκίρις.

Ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να κάνει κάτι περισσότερο στην τελευταία περίοδο, μιας και οι μόνοι που προσπαθούσαν ήταν οι Νέντοβιτς, Παπαγιάννης και Σαντ Ρος, αλλά δεν μπορούσαν να αλλάξουν την εικόνα του αγώνα (72-88) στο 36′.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι “πράσινοι” να ηττηθούν από τη Ζαλγκίρις με 83-96 και να επιστρέφουν στα αρνητικά αποτελέσματα στην Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 10-29, 34-52, 61-76, 83-96

Ακολουθήστε το Paopantou.gr στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι τα πράσινα νέα στην Ελλάδα και τον υπόλοιπο κόσμο. Κάνετε follow στο YOUTUBE του Paopantou, για να δείτε on camera τους πρωταγωνιστές με το “τριφύλλι”. Ακολουθήστε το paopantou στο Facebook, στο Twitter και στο Instagram για να μαθαίνετε σε χρόνο dt όλα τα νέα.