“Κάρφωσε” τη Μακάμπι και πήγε στους “16”

Τεράστια πρόκριση στους "16" του Challenge Cup για το "τριφύλλι" που πλέον "βλέπει" Ολυμπιακό.

Πραγματοποιώντας εμφάνιση με ψυχή και σθένος ο Παναθηναϊκός επικράτησε για δεύτερη φορά της Μακάμπι Τελ Αβίβ, αυτήν τη φορά με 3-1 σετ (25-20, 21-25, 25-16, 31-29) και πήρε τεράστια πρόκριση για τους “16” του Challenge Cup.

Στον επόμενο γύρο της διοργάνωσης οι “πράσινοι” θα αντιμετωπίσουν την ουκρανική Ποντολιάνι που πέρασε το εμπόδιο της Πεντζουγκιόρ. Βροντερό “παρών” από τους “αιώνιους πιστούς” που δημιούργησαν εκπληκτική ατμόσφαιρα στο κλειστό του Αγίου Θωμά. Πλέον η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου… στρέφει την προσοχή της στο μεγάλο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό εκτός έδρας για την 7η αγωνιστική της Volleyleague.

Ο Παναθηναϊκός πήρε γρήγορα προβάδισμα τριών πόντων (9-6) με μπλοκ του Στάλεκαρ και άστοχη επίθεση του Χατς. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 11-11 με άσο του Ένσινγκ αλλά η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου βρήκε και πάλι τις λύσεις για να χτίσει εκ νέου διαφορά.

Με επίθεση του Ανδρεόπουλου και πρώτο χρόνο του Ρανγκέλ το τριφύλλι έφτασε στο 17-14 και το 19-14 μετά από λάθος του Ένσινγκ και επίθεση του Ράπτη μετά από ωραίο ράλι. Με μπλοκ του Μπατσκάλα και λάθος επίθεση του Ρανγκέλ η Μακάμπι μείωσε σε 20-17 αλλά τα δικά της λάθη έδωσαν στον Παναθηναϊκό το πρώτο σετ μετά από 25-20 μετά από παράβαση του Ένσινγκ.

Με δύο σερί μπλοκ ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με τρεις πόντους (10-7) στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ. Οι φιλοξενούμενοι μετά από χαμένη επίθεση του Ντεν Ντρις και μπλοκ του Σοκόλοφ ισοφάρισαν σε 10-10.

Οι γηπεδούχοι προσπέρασαν για το 14-11 με πλασέ του Ανδρεόπουλου αλλά τα πολλά λάθη και οι σερί «σπασμένες» μπάλες του Ντεν Ντρις έδωσαν την ευκαιρία στη Μακάμπι να ισοφαρίσει σε 17-17 με τον Ένσινγκ και να περάσει μπροστά με μπλοκ άουτ του ίδιου παίκτη. Με άσο του Μπάτσκαλα η ομάδα του Γκαλίλι έφτασε στο 18-20 με τους Ισραηλίνους να φτάνουν στο τριπλό σετ μπολ (21-24) με μπλοκ του Σοκόλοφ και να κατακτούν το δεύτερο σετ μετά από νέο μπλοκ πάνω στον Ντεν Ντρις.

Με δύο σερί άσους του Ντεν Ντρις ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 7-3 στο τρίτο σετ. Η Μακάμπι μείωσε στο 9-7 μετά από παράβαση του Γιάκομπσεν του φιλέ αλλά τα καλά σερβίς του Δανού έκαναν τη δουλειά τους στη συνέχεια. Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου με όπλο το καλό της μπλοκ έφτασε στο 13-7 μετά από λάθος του Ένσινγκ. Ο Παναθηναϊκός ανέβασε στροφές στην τελική ευθεία του, προηγήθηκε με 23-15 με τον Ανδρεόπουλου και καθάρισε με μεγάλη άνεση του τρίτο σετ.

Η Μακάμπι μπήκε φουριόζα στο τέταρτο σετ και προηγήθηκε με 3-8 με μπλοκ του Σοκόλοφ πάνω στον Ανδρεόπουλο. Ο Παναθηναϊκός μείωσε στον πόντο (10-11) μετά από λάθος του Ένσινγκ εξακολουθούσε όμως να έχει σταθερά προβάδισμα 1-2 πόντων.

Η Μακάμπι έφτασε στο 16-18 με πρώτο χρόνο του Σόκολοφ με το τριφύλλι να μειώνει στον πόντο με μπλοκ άουτ του Ντεν Ντρις. Με άσο του Ράπτη η ομάδα του Ανδρεόπουλου ισοφάρισε σε 18-18 με τον Γκαλίλι να καλεί τάιμ άουτ. Με νέο άσο του Έλληνα ακραίου οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 19-18 με τον Φόγερ να ισοφαρίζει.

Από εκείνο το σημείο το σετ έγινε θρίλερ. Η Μακάμπι προσπέρασε ξανά με άσο του Κάτζενελσον με τον Ανδρεόπουλο να δίνει εκ νέου προβάδισμα στον Παναθηναϊκό με εντυπωσιακό μονό μπλοκ. Η Μακάμπι έφτασε στο διπλό σετ μπολ (22-24) αλλά το τριφύλλι έμεινε στο σετ με μεγάλη άμυνα του Γιάκομπσεν και μπλοκ άουτ του Ανδρεόπουλου αλλά και χαμένη επίθεση του Χατς για το 24-24 μέσα σε πανδαιμόνιο.

Το σετ έγινε γκραν γκινιόλ, οι μεγάλες φάσεις διαδέχονταν η μία την άλλη με τη Μακάμπι να χάνει και τρίτο σετ μπολ. Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου έφτασε τέσσερα ματς μπολ και έφτασε στην κατάκτηση της νίκης μετά από παράβαση του Μπατσκάλα.

Τα σετ 3-1 (25-20, 21-25, 25-16, 31-29)

Ακολουθήστε το Paopantou.gr στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι τα πράσινα νέα στην Ελλάδα και τον υπόλοιπο κόσμο. Κάνετε follow στο YOUTUBE του Paopantou, για να δείτε on camera τους πρωταγωνιστές με το “τριφύλλι”.