“Καυτός” Καρλίτος “έκαψε” τον Ιωνικό, 4-1 το “τριφύλλι”

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Ιωνικού με 4-1, έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Καρλίτος, ο οποίος πέτυχε χατ-τρικ. Πρώτο γκολ για τον Παλάσιος.

Την τρίτη του νίκη σε ισάριθμες εντός έδρας αναμετρήσεις πέτυχε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος κέρδισε με 4-1 τον Ιωνικό. Σε μεγάλα κέφια ο Καρλίτος, ο οποίος ήταν ασταμάτητος και σκόραρε τρεις φορές. Είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Ιωνικός με τον Σάντσες. Γκολ από το σημείο του πέναλτι για τον Παλάσιος.

Εκτός από τον Ισπανό φορ, σε εξαιρετική κατάσταση ήταν οι Παλάσιος, Χατζηγιοβάνης και Αλεξανδρόπουλος, οι οποίοι πρωταγωνίστησαν στην αναμέτρηση, με συνεχή τρεξίματα και ατομικές προσπάθειες (κυρίως ο Χατζηγιοβάνης). Καταλυτικός και ο Πέρεθ με τις δύο ασίστ του, ενώ ο Σάντσες έδειξε ότι θα βάλει δίλλημα στον προπονητή του για τη θέση του βασικού δεξιού μπακ.

Στο αρχικό σχήμα, ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς εμπιστεύτηκε τους 11 που αγωνίστηκαν πρώτοι στο “Γεώργιος Καραϊσκάκης”, δίνοντας έτσι “ψήφο εμπιστοσύνης” στους συγκεκριμένους παίκτες. Αξίζει να σημειωθεί ότι το
τριφύλλι” αγωνίστηκε με “ειδική” εμφάνιση, η οποία είχε ένα ροζ κορδελάκι. Οι φανέλες αυτές θα δημοπρατηθούν και τα έσοδα θα δοθούν για την καταπολέμηση του καρκίνου του μαστού.

Από την πλευρά τους ο Δημήτρης Σπανός είχε παραδεχθεί ότι ο Ιωνικός είχε ως σκοπό να “καταστρέψει” το παιχνίδι του Παναθηναϊκού και να μην αφήσει τους γηπεδούχους να επιβάλλουν τον ρυθμό τους.

Οι πράσινοι πάντως, εκμεταλλευόμενοι και την ώθηση από τον κόσμο τους ξεκίνησαν δυναμικά το παιχνίδι, έκλεισαν τους διαδρόμους στους αντιπάλους τους και άσκησαν από την αρχή ασφυκτικό πρέσινγκ.

Η πίεση αυτή απέδωσε καρπούς μόλις στο 6ο λεπτό του αγώνα. Ο Καρλίτος, μετά από “μαγική” πάσα του Πέρεθ (από απόσταση 38 μέτρων), τράβηξε πάνω του 3-4 αμυντικούς του Ιωνικού, μέσα στη μεγάλη περιοχή των φιλοξενούμενων, και μετά από εξαιρετική ατομική προσπάθεια έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι και στη συνέχεια στο βάθος της εστίας του Χουτεσιώτη για το 1-0.

Ισοφάριση κόντρα στη ροή του αγώνα

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι το “τριφύλλι” είχε τις προοπτικές να πετύχει άλλο ένα γκολ και να “καθαρίσει” το παιχνίδι από νωρίς, ο Ιωνικός ισοφάρισε στο 11ο λεπτό, με τον Σάντσες, κόντρα στη ροή του αγώνα.

Συγκεκριμένα, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην ισοφάριση με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Σάντσες μετά από γέμισμα του Άοσμαν από τα αριστερά. Η μπάλα μάλιστα βρήκε και το δοκάρι της εστίας του Μπρινιόλι, που έδειξε να μπερδεύτηκε και από τον Αλεξανδρόπουλο.

Ασφυκτική πίεση από τους γηπεδούχους

Ο Παναθηναϊκός πάντως θα μπορούσε να πάρει πολύ γρήγορα, ξανά, το προβάδισμα στο σκορ. Με το ρολόι να δείχνει το 16ο λεπτό του αγώνα, ο Χατζηγιοβάνης εκτέλεσε αριστουργηματικά φάουλ, με τον Χουτεσιώτη να απομακρύνει αρχικά με αστάθεια, και στη συνέχεια να “καθαρίζει” τη φάση προλαβαίνοντας τον Σάρλια που καιροφυλακτούσε για να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα.

Οι παίκτες του Ιβάν Γιοβάνοβιτς πάντως ανέβαζαν την πίεση, με κύριο εκφραστή τον Χατζηγιοβάνη ( ο οποίος φορούσε και το περιβραχιόνιο του αρχηγού), που “όργωνε” το γήπεδο.

Ο Έλληνας διεθνής έφτασε κοντά στο γκολ και στο 21ο λεπτό, όταν, μετά από εξαιρετική μπαλιά του Βιτάλ, δεν κατάφερε να σκοράρει από θέση πλάγια δεξιά. Από την ίδια θέση, αλλά λίγο πιο μακριά από την εστία, ο Χατζηγιοβάνης απείλησε και ένα λεπτό αργότερα, με τους αμυντικούς του Ιωνικού να απομακρύνουν σε κόρνερ.

Ο Παναθηναϊκός έχασε άλλη μια μεγάλη ευκαιρία, στο 25ο λεπτό, με τον Αλεξανδρόπουλο να βρίσκει τον Βιτάλ στο κέντρο της περιοχής του Ιωνικού και τον Βραζιλιάνο με “αεροπλανικό” να προσπαθεί να στείλει, ανεπιτυχώς, την μπάλα στο βάθος της εστίας του Ιωνικού.

Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άρεσε καθόλου στον πάγκο του Ιωνικού, με τον προπονητή των Νικαιωτών να δίνει οδηγίες συνεχώς στους παίκτες του.

Για τα επόμενα λεπτά ο ρυθμός του αγώνα “έπεσε”, με τους φιλοξενούμενους να κερδίζουν μέτρα στο γήπεδο και να προσπαθούν να γίνουν κι εκείνοι απειλητικοί για την εστία του Μπρινιόλι.

Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς ζητούσε από τους παίκτες του να κυκλοφορούν την μπάλα και να μην ψάχνουν τους συμπαίκτες τους με μακρινές μπαλιές, ενώ ο Δημήτρης Σπανός στις οδηγίες του προς τους ποδοσφαιριστές του τούς ζητούσε να είναι προσεκτικοί και να μην παρασύρονται από τον Παναθηναϊκό που έδινε επίτηδες χώρο στους αντιπάλους του για να “χτυπήσει” στην αντεπίθεση.

Ο προπονητής του Ιωνικού “δικαιώθηκε” -δυστυχώς για εκείνον- λίγο αργότερα, αφού οι “πράσινοι” πήραν εκ νέου το προβάδισμα στο παιχνίδι, στο 38ο λεπτό, βγαίνοντας εξαιρετικά στην αντεπίθεση. Πέρεθ και Καρλίτος συνεργάστηκαν ξανά, κι ο Ισπανός επιθετικός, απέναντι από τον Χουτεσιώτη, παρέμεινε ψύχραιμος, και με άψογο πλασέ πέτυχε το δεύτερο γκολ του στον αγώνα, για το 2-1, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος της αναμέτρησης.

Πράσινη καταιγίδα”με το “καλημέρα”

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους ίδιους 11 και για τις δύο ομάδες, ενώ ο Δημήτρης Σπανός διατήρησε το 4-1-4-1, σχηματισμό τον οποίο είχε επιλέξει κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης.

Ο Παναθηναϊκός είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, με τον αγώνα πάντως να εκτυλίσσεται αρχικά… μία ταχύτητα κάτω από το πρώτο μέρος.

Στο 52 οι πράσινοι κέρδισαν φάουλ σε καλή θέση, δεξιά και πλάγια από την περιοχή του Χουτεσιώτη. Ο Χατζηγιοβάνης εκτέλεσε, γεμίζοντας, κανείς συμπαίκτης του όμως δεν κατάφερε να βρει την μπάλα, η οποία κατέληξε άουτ.

Στο επόμενο λεπτό οι γηπεδούχοι “καθάρισαν” ουσιαστικά την αναμέτρηση, με μεγάλο πρωταγωνιστή, ξανά, τον Καρλίτος.

Ο Ισπανός επιθετικός εκμεταλλεύτηκε το πολύ μεγάλο λάθος που έκανε ο Βαφέας, έκλεψε την μπάλα, κι αφού βρέθηκε τετ α τετ με τον Χουτεσιώτη δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει για τρίτη φορά, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 3-1.

Πριν καλά καλά συνέλθουν οι φιλοξενούμενοι, ο Παλάσιος κέρδισε πέναλτι μετά από ανατροπή από τον Κωνσταντινίδη. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος, με τον Καρλίτος να του αφήνει την εκτέλεση (κάτι που είχε κάνει ξανά με τον Βιτάλ). Ο Αργεντινός ήταν εύστοχος και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, σημειώνοντας το πρώτο του γκολ με την φανέλα του Παναθηναϊκού και “γράφοντας” το 4-1.

Μάλιστα οι παίκτες του Ιβάν Γιοβάνοβιτς παραλίγο να πετύχουν και 5ο γκολ στην αναμέτρηση, πριν καν σημειωθεί μία ώρα αγώνα, αν ο Σάντσεθ ήταν πιο εύστοχος μετά την πάσα του Αλεξανδρόπουλου.

Στο 65ο λεπτό ο Καρλίτος βρήκε τον Παλάσιος μέσα στην περιοχή του Ιωνικού, με τον Αργεντινό να μην καταφέρνει να νικήσει τον Χουτεσιώτη.

Αυτή ήταν μία από τις τελευταίες προσπάθειες των δύο παικτών στην αναμέτρηση, αφού ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς προχώρησε σε διπλή αλλαγή, περνώντας στο παιχνίδι τους Ιωαννίδη και Βιγιαφάνιες, στη θέση των δύο ποδοσφαιριστών. Από την πλευρά του και ο Ιωνικός έκανε τριπλή αλλαγή, αλλάζοντας τον σχηματισμό σε 3-5-2.

Στο 71ο λεπτό ο Χατζηγιοβάνης έφτασε κοντά στο γκολ, το σουτ του όμως σταμάτησε στον Χουτεσιώτη.

Με δέκα παίκτες ο Ιωνικός

Στο 79ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες, αφού ο Σάντσες αντίκρισε 2η κίτρινη κάρτα, για σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Χατζηγιοβάνη. Αξίζει να σημειωθεί ότι αυτή είναι η τρίτη φορά τη φετινή σεζόν που οι Νικαιώτες βλέπουν να αποβάλλεται παίκτης τους από παιχνίδι τους.

Τα επόμενα λεπτά της αναμέτρησης είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Παναθηναϊκό να φτάνει σε μια άνετη νίκη, με το εμφατικό 4-1, παίζοντας πολύ καλό ποδόσφαιρο. Την επόμενη αγωνιστική οι “πράσινοι” ταξιδεύουν στην Τρίπολη προκειμένου να αντιμετωπίσουν τον Αστέρα, ενώ οι Νικαιώτες δοκιμάζονται κόντρα στον Ατρόμητο.

Παναθηναϊκός: Μπρινιόλι, Χουάνκαρ, Πούγγουρας, Σάρλια, Σάντσες, Πέρεθ, Αλεξανδρόπουλος (85′ Μαουρίσιο), Καρλίτος ( 70′ Ιωαννίδης) , Χατζηγιοβάνης (81′ Μπουζούκης), Βιτάλ (81′ Αϊτόρ) , Παλάσιος (70′ Βιγιαφάνιες)

Ιωνικός: Χουτεσιώτης, Βαφέας, Άοσμαν (85′ Μύγας), Καμπράλ (69′ Μάναλης), Βαλεριάνος, Ματσούκας (69′ Μπάσα), Σάντσες, Ρομαό, Κωνσταντινίδης, Κάνιας (69′ Γκοτσούλιας), Τουράμ