Τελευταία νέα & ειδήσεις για τον Παναθηναϊκό μας

ΗΠΑ 1-1 Ουαλία: O Γκάρεθ Μπέιλ στέρησε την πρώτη νίκη των ΗΠΑ σε Μουντιάλ (highlights)

Το πέναλτι του Γκάρεθ Μπέιλ έσωσε την Ουαλία και στέρησε την πρώτη νίκη των ΗΠΑ σε Παγκόσμιο Κύπελλο. Ήταν το 41ο γκολ του για την Ουαλία.

Ο Γκάρεθ Μπέιλ έτρεξε για άλλη μια φορά να σώσει την Ουαλία, καθώς το καθυστερημένο πέναλτι του αρχηγού έσωσε την ισοπαλία με τις Ηνωμένες Πολιτείες στον πρώτο αγώνα της χώρας του για το Παγκόσμιο Κύπελλο μετά από 64 χρόνια.

Η Ουαλία ήταν νωθρή και καταπονημένη σε ένα πρώτο ημίχρονο, στο οποίο κυριάρχησε μια δυναμική ομάδα των ΗΠΑ, που προηγήθηκε καθώς ο Tim Weah τελείωσε έξυπνα μετά από μια ορμητική κούρσα και πάσα του Christian Pulisic.

Η είσοδος του επιθετικού Kieffer Moore στο ημίχρονο αναζωογόνησε την Ουαλία, η οποία με τη νέα της ενέργεια και τον νέο της στόχο μετέτρεψε μια μονόπλευρη υπόθεση σε πραγματική αναμέτρηση, καθώς ο Ben Davies και ο Moore έφτασαν κοντά στην ισοφάριση.

Στη συνέχεια, εννέα λεπτά πριν από το τέλος, ο μέχρι τότε αγνώριστος Μπέιλ ανατράπηκε μέσα στο γήπεδο από τον Τιμ Ριμ, προτού σκοράρει το πέναλτι του και… στείλει τους πιστούς Ουαλούς πίσω από το τέρμα σε έκσταση.

Γλύτωσε στο παρα 5 η Ουαλία

Η Ουαλία τελείωσε το παιχνίδι δυνατά, αναπτερωμένη που εξασφάλισε έναν βαθμό στην πολυαναμενόμενη επιστροφή της στο Παγκόσμιο Κύπελλο, ενώ φαινόταν να οδεύει προς μια ήττα που θα την άφηνε να βλέπει την πρόωρη αποχώρηση από τη διοργάνωση.

Αντ’ αυτού, οι παίκτες του Ρόμπερτ Πέιτζ θα επιστρέψουν στο στάδιο Ahmad Bin Ali την Παρασκευή για να αντιμετωπίσουν το Ιράν -που είχε συντριβεί 6-2 από την Αγγλία νωρίτερα τη Δευτέρα- γνωρίζοντας ότι η νίκη θα τους έδινε την ευκαιρία να προχωρήσουν στον δεύτερο γύρο.

Η Ουαλία ολοκληρώνει τη φάση των ομίλων απέναντι στην Αγγλία μια εβδομάδα την Τρίτη, αλλά οι σκέψεις για αυτό το παιχνίδι μπορούν να περιμένουν, καθώς απολαμβάνουν αυτή την αντεπίθεση και το καλό που θα κάνει στις ελπίδες τους να παρατείνουν την περιπέτειά τους στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Πού οδηγεί αυτό τις ΗΠΑ

Οι Ηνωμένες Πολιτείες δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν ένα δυνατό πρώτο ημίχρονο, με τον Γουόκερ Ζίμερμαν να κάνει μια αδέξια επέμβαση και να χαρίζει στην Ουαλία ένα πέναλτι. Ο Γκάρεθ Μπέιλ εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την ευκαιρία και οι ΗΠΑ δεν μπόρεσαν να πάρουν τη νίκη.

Ισοπαλία με την Αγγλία. Νίκη κατά του Ιράν. Αυτή είναι η πιο καθαρή ρεαλιστική πορεία για την πρόκριση από τον όμιλο Β. Το παιχνίδι Ιράν-Ουαλία την Παρασκευή θα είναι επίσης σημαντικό για την USMNT.