Η Αργεντινή σκόρπισε 3-0 την Κροατία, μια ανάσα από το όνειρο ο Μέσι (highlights)

Η Αργεντινή έκανε το καθήκον της και ο Μέσι ετοιμάζεται για... το ραντεβού του με την ιστορία στον τελικό του τροπαίου που λείπει από την συλλογή του.

Μέσι

Ο δάσκαλος και ο μαθητής της Αργεντινής ,Λιονέλ Μέσι και Χουλιάν Άλβαρεζ, καθάρισαν το παιχνίδι. Η Αργεντινή έφτασε στον έκτο τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου με τη νίκη επί της Κροατίας στο στάδιο Lusail.

Ο Μέσι έχει τώρα μια τελευταία ευκαιρία να κερδίσει το ασημικό που του έχει διαφύγει στην γεμάτη τρόπαια καριέρα του. Ο 22χρονος επιθετικός της Μάντσεστερ Σίτι, Άλβαρεζ, βοήθησε τα μέγιστα, καθώς η Αργεντινή εξασφάλισε ότι θα επιστρέψει εδώ την Κυριακή για να αντιμετωπίσει είτε τη Γαλλία είτε το Μαρόκο.

Ούτε ο τραυματισμός δεν τον σταματά

Ο μάγος της Αργεντινής έδειχνε να αντιμετωπίζει πρόβλημα στον προσαγωγό από νωρίς, αλλά συνήλθε αρκετά για να σπάσει το αδιέξοδο από το σημείο του πέναλτι μετά από 34 λεπτά μετά από φάουλ του τερματοφύλακα της Κροατίας Ντομινίκ Λιβάκοβιτς πάνω στον μαχητικό Άλβαρεζ.

Ο Αλβάρεζ διπλασίασε το προβάδισμα της Αργεντινής πέντε λεπτά αργότερα, όταν πήρε την κεφαλιά του Μέσι ακριβώς μέσα στην κροατική περιοχή και ξεκίνησε μια πορεία σλάλομ, υποβοηθούμενος από τυχερές κόντρες από τους Josip Juranovic και Borna Sosa, πριν νικήσει τον Livakovic.

Το τρίτο του Μέσι ήταν ποίημα

Δεν υπήρξε τύχη σε ένα λαμπρό τρίτο μετά την ανάπαυλα, καθώς ο Μέσι μάγεψε τον εξαιρετικό αμυντικό της Κροατίας Γιόσκο Γκβαρντιόλ στη γραμμή του άουτ, προτού παίξει τον Άλβαρεζ για το φινάλε.

Ο Μέσι θα έχει τώρα την ευκαιρία να επανορθώσει για την πικρή απογοήτευση της ήττας στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2014 από τη Γερμανία στο εμβληματικό Μαρακανά του Ρίο.