Φράγκος στο ‘P”: ”Δεν ήμασταν καλοί σε μπλοκ και άμυνα, το σέρβις μας κράτησε στο ματς”

Ο Ανδρέας Φράγκος μίλησε στο PAOPANTOU.GR και τον Κωνσταντίνο Ζαρμπώνη μετά την νίκη του Παναθηναϊκού κόντρα στον Ολυμπιακό.

Ανδρέας Φράγκος - Παναθηναϊκός Βόλεϊ ανδρών

Ο Ανδρέας Φράγκος ήταν ένας ακόμη παίκτης που μίλησε στην κάμερα του ”P” μετά την αναμέτρηση του Παναθηναϊκού κόντρα στον Ολυμπιακό στο ”Μετς”. Ο Έλληνας ακραίος του ”Τριφυλλιού”, αναφέρθηκε στα καλά και στα άσχημα που είχε εκείνος και οι συμπαίκτες του στο ματς. Ενώ έδωσε και το έναυσμα για τον 4ο τελικό στην έδρα του αιωνίου αντιπάλου.

Αναλυτικά τα όσα δήλωσε στον Κωνσταντίνο Ζαρμπώνη:

Πήρατε μία μεγάλη νίκη σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι, δώσατε παράταση στους τελικούς και μειώσατε σε 2-1, ποιες είναι οι πρώτες σου σκέψεις μετά από αυτό το ματς;

”Σίγουρα δεν έχει τελειώσει κάτι, καταφέραμε να πάρουμε αυτή τη νίκη με αρκετές δυσκολίες. Ήμασταν ανταγωνιστικοί από την αρχή μέχρι το τέλος. Θεωρώ πως μπορούμε να έχουμε πολύ καλύτερη απόδοση στο μπλοκ και στην άμυνα απ’ ότι είχαμε σήμερα. Πιέσαμε πάρα πολύ στο σέρβις και αυτό μας κράτησε σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού. Θα μπορούσαμε να εκμεταλλευτούμε αυτή τη δυναμική πολύ καλύτερα στο μπλοκ και στην άμυνα, αλλά δεν το κάναμε και για αυτό το παιχνίδι πήγε και εκεί που πήγε.”

”Οι τελικοί κρίνονται στις λεπτομέρειες. Αν εμείς καταφέρουμε να κάνουμε δύο, τρία πράγματα καλύτερα στο γήπεδο, αυτό θα σημαίνει ότι δεν θα μπορεί να τα κάνει ο αντίπαλος. Άρα θα έχουμε εμείς το πλεονέκτημα. Στα προηγούμενα παιχνίδια δώσαμε την ευκαιρία στον Ολυμπιακό. Σίγουρα υπήρξαν στιγμές που μας πίεσε και δεν μπορούσαμε να ανταπεξέλθουμε. Τώρα πρέπει να κάνουμε και εμείς το ίδιο. Αυτοί είναι οι τελικοί.”

Τι σκεφτήκατε όταν μείνατε πίσω στο σκορ με 1-2 και μπήκατε στο 4ο σετ μη έχοντας άλλα περιθώρια;

”Άλλα περιθώρια δεν έχεις όταν τελειώσει το παιχνίδι. Μάχεσαι μέχρι την τελευταία στιγμή, δεν μπορείς να κάνεις και κάτι διαφορετικό. Βρισκόμαστε με την πλάτη στον τοίχο. Η σημερινή νίκη μας δίνει μία ψυχολογική ανάσα για να συνεχίσουμε. Αυτά τα ματς κρίνονται στις λεπτομέρειες, όποιος κάνει κάτι καλύτερο θα κερδίσει. Αυτή είναι η ουσία.”

”Θα προσπαθήσουμε και στο επόμενο παιχνίδι. Αναμένουμε έναν πολύ ανταγωνιστικό Ολυμπιακό ο οποίος θα παίξει και μπροστά στον κόσμο του. Είναι εξαιρετική ομάδα στο σέρβις. Θα πρέπει να ανταπεξέλθουμε. Το ίδιο όμως πρέπει να κάνουμε και εμείς. Μπορούμε να πιέσουμε στο σέρβις και γενικά να δημιουργήσουμε προβλήματα. Για να γίνει αυτό όμως χρειάζεται να είμαστε πιο αποτελεσματικοί στο μπλοκ και στην άμυνα.”

Πόσο σας βοήθησε σήμερα ο κόσμος ώστε να πάρετε το ματς και ειδικά στο καθοριστικό 5ο σετ;

”Ο κόσμος πάντα δίνει μία ωραία ατμόσφαιρα. Νιώθεις καλύτερα με το να παίζεις στην έδρα σου και να έχεις τον κόσμο να χειροκροτεί για εσένα. Νιώθεις πιο όμορφα και σε ανεβάζει. Ευχαριστούμε τους φιλάθλους μας που μας στήριξαν σήμερα. Θέλουμε να κερδίσουμε το επόμενο παιχνίδι και να τους φέρουμε πάλι εδώ.”

Το θες το φτιάξαμε! Με το ΝΕΟ  APPLICATION του PAOPANTOU.GR σε Android και σε Iphone κρατάς στα χέρια σου τον πλανήτη Παναθηναϊκό! Follow το Paopantou.gr στο Google News. Θα μάθεις πρώτος τα πράσινα νέα στην Ελλάδα και τον υπόλοιπο κόσμο. Κάνε follow στο YOUTUBE του Paopantou, για να δεις on camera τους πρωταγωνιστές με το “τριφύλλι”. Δες απευθείας εκπομπές, κέρδισε καταπράσινα δώρα. Follow το paopantou στο Facebook, στο Twitter και στο Instagram για να μάθεις σε χρόνο dt όλα νέα