Φοίνικας Σύρου – Παναθηναϊκός 0-3: Καθαρό τρίποντο στην Σύρο πριν το ντέρμπι με Ολυμπιακό (vid)

Πάτησαν κορυφή προσωρινά οι "πράσινοι" και περιμένουν τον Ολυμπιακό στο Μετς

Ο Παναθηναϊκός πέρασε νικηφόρα και από την Σύρο, αφού κέρδισε τον Φοίνικα με 0-3 σετ και πήρε καθαρό τρίποντο. Με αυτήν την νίκη, οι “πράσινοι” έφτασαν τους 41 βαθμούς και ανέβηκαν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας. Πίσω μόνο από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό, που είχε ρεπό αυτήν την εβδομάδα. Όλα αυτά, λίγες μέρες πριν το κρίσιμο ντέρμπι με τους “ερυθρόλευκους” το επόμενο Σάββατο στις 21:30 στο Μετς. Φοίνικας Σύρου – Παναθηναϊκός 0-3: Καθαρό τρίποντο στην Σύρο πριν το ντέρμπι με Ολυμπιακό (vid)

Οι “πράσινοι” μπήκαν φορτσάτοι στο ματς και πήραν το πρώτο σετ με διαφορά δέκα πόντων και σκορ 15-25. Καταπληκτική εμφάνιση από τους Πρωτοψάλτη και Ερνάντεζ. Στο δεύτερο σετ, οι γηπεδούχοι πίεσαν περισσότερο, με την διαφορά να μένει κοντά στους 3 με 5 πόντους. Όμως η ομάδα του Ανδρεόπουλου, με ψυχραιμία και καθαρό μυαλό επικράτησε με 22-25. Φοίνικας Σύρου – Παναθηναϊκός 0-3: Καθαρό τρίποντο στην Σύρο πριν το ντέρμπι με Ολυμπιακό (vid)

Στο τρίτο και τελευταίο σετ, το “τριφύλλι” έκανε διαχείριση δυνάμεων. Ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος έδωσε χρόνο σε όλον τον αγώνα, στους Μάρκου, Φράγκο, Ρανγκέλ και Κασαμπαλή. Ξεκούρασε τον Ερνάντεζ και τον Βουλκίδη. Παρότι οι γηπεδούχοι “έριξαν” την διαφορά στον πόντο, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει το σετ με 22-25. Τώρα όλοι στρέφουν την προσοχή στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, που θα κρίνει εν πολλοίς τον νικητή της κανονικής σεζόν. Φοίνικας Σύρου – Παναθηναϊκός 0-3: Καθαρό τρίποντο στην Σύρο πριν το ντέρμπι με Ολυμπιακό (vid)