Euroleague: Ο Παναθηναϊκός πάλεψε αλλά δεν ήταν…αρκετός για την Ρεάλ των αστέρων!

Κρίμα, κρίμα, κρίμα. Ήττα με 68-71 για τον Παναθηναϊκό από την Ρεάλ στην πρεμιέρα της Euroleague.

Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 68-71 από την Ρεάλ Μαδρίτης στο Κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων για την πρεμιέρα της Euroleague και μπήκε…με το αριστερό στην κορυφαία Ευρωπαϊκή διοργάνωση. Ο έξι φορές πρωταθλητής Ευρώπης πάλεψε μέχρι τέλους το ματς, το έκανε ντέρμπι αλλά δεν βρήκε τις λύσεις όταν η μπάλα “έκαιγε” για να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα.

Κάθε αρχή και δύσκολη λένε και…για τον Παναθηναϊκό η μοίρα τα έφερε ακόμα πιο δύσκολα. Η δεύτερη επίσημη υποχρέωση ήταν με τον πιο έτοιμο Ολυμπιακό του Γιώργου Μπαρτζώκα και η αμέσως επόμενη έφερε την «Βασίλισσα» των πολλών αστέρων στο κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων για την πρώτη αγωνιστική της Euroleague.

Και μπορεί το παιχνίδι να φαντάζει αρκετά δύσκολο να χτυπηθεί εξαιτίας της ποιότητας και της ετοιμότητας των αντιπάλου (η Ρεάλ Μαδρίτης έρχεται από την κατάκτηση του Super Copa Ισπανίας), ωστόσο κάθε παιχνίδι που γίνεται στο ΟΑΚΑ έχει ένα «πρέπει» για τον Παναθηναϊκό, εάν θέλει να κοιτάξει υψηλότερα…

Τόσο η Ρεάλ, όσο και ο Παναθηναϊκός παρατάχθηκαν στο παρκέ με απουσίες. Η ομάδα του Τσους Ματέο στερήθηκε των υπηρεσιών 6 βασικών παιχτών, ενώ το «Τριφύλλι» αγωνίστηκε χωρίς τον «εγκέφαλο» της ομάδας, Νέιτ Γουόλτερς.

Το ματς

O Παναθηναϊκός ξεκίνησε πολύ καλά αμυντικά, περιόρισε με κάθε τρόπο την “Βασίλισσα”, η οποία σε τρία αγωνιστικά λεπτά είχε πετύχει μόλις 3 πόντους (5-3). Ωστόσο, οι “μερένχες” κατάφεραν να ανοίξουν το γήπεδο και να βρουν πόντους σε αιφνιδιασμούς κάνοντας το 7-10. Όσο το ματς πήγαινε σε αυτόν τον ρυθμό, οι Μαδριλένοι φαινόντουσαν καλύτεροι με το σκορ να πηγαίνει στο 13-18. Στην επιστροφή του στο ΟΑΚΑ ο Μάριο Χεζόνια μπήκε…καυτός έχοντας 8 προσωπικούς πόντους που έφεραν την διαφορά στην μέγιστη τιμή της (13-21).

Η είσοδος του Άντριους στο παιχνίδι ήρθε για να…αλλάξει την ιστορία του πρώτου δεκαλέπτου, καθώς ο Αμερικανός με σπουδαίες άμυνες, μία ασίστ και ένα τρίποντο έκανε το σκορ 19-21. Ανάγκασε τον Τσους Ματέο να καλέσει τάιμ άουτ αλλά και τον κόσμο του Παναθηναϊκού να μπει στην εξίσωση. Με…τρίποντο και άμυνα οι πράσινοι ισορρόπησαν το παιχνίδι. Σκορ α’ περιόδου: 22-23.

Η καλή άμυνα του Τριφυλλιού συνεχίστηκε, πρόβλημα στα αμυντικά ριμπάουντ -όπως άλλες φορές- δεν παρουσιάστηκε και έτσι ο Παναθηναϊκός πήρε το προβάδισμα (26-23). Το οποίο προβάδισμα είχε πολλές ευκαιρίες να το διατηρήσει, ωστόσο άστοχες ελεύθερες προσπάθειες από Γκριγκόνις και Μποχωρίδη στοίχισαν και έτσι οι Μαδριλένοι επέστρεψαν στα ηνία (26-29).

Σε ένα καταιγιστικό δίλεπτο για το Τριφύλλι, ούτε…οι κάκιστες διαιτητικές αποφάσεις δεν έσωσαν την Ρεάλ. Η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς “κλείδωσε” την επιθετική λειτουργία εκείνης του Τσους Ματέο, ενώ επιθετικά βρήκε εύστοχα τρίποντα από Πονίτκα και Ουίλιαμς. Το Τριφύλλι πήρε το προβάδισμα, αλλά το έχασε στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου. Σκορ: 37-38.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως τελείωσε το πρώτο. Με άμυνα από…ατσάλι για την ομάδα του Ράντονιτς, ο Παναθηναϊκός ξαναπήρε το προβάδισμα (41-40). Η αστοχία Γκριγκόνις συνεχίστηκε κάτι που στοίχισε στον Εξάστερο. Το καλό νέο για τους Πράσινους είναι όταν ο Λιθουανός ευστόχησε για τρεις και…ξαναμπήκε στο παιχνίδι με το σκορ να γίνεται 48-45, δύο λεπτά πριν την λήξη της τρίτης περιόδου. Μία τρίποντη βόμβα από τον Κοζέρ και η προσωπική επικράτηση του Ταβάρες επί του Παπαγιάννη ξαναέδωσαν το προβάδισμα στην Ρεάλ (48-52).

Ο Άντριους αποδείχθηκε σημαντικός παράγοντας της πρεμιέρας της Euroleague για τον Παναθηναϊκό. Τόσο σε άμυνα, όσο και σε επίθεση έδωσε λύσεις όταν οι πράσινοι έμοιαζαν να έχουν μπλοκάρει. Όπως έκανε και στην τέταρτη περίοδο. Δύο τρίποντες “μαχαιριές” από Σέργιο Γιουλ και Φαμπιάνο Κοζέρ ανέβασαν την διαφορά στους επτά πόντους εξίμιση λεπτά πριν την λήξη της αναμέτρησης και ανάγκασαν τον Ντέγιαν Ράντονιτς να καλέσει τάιμ άουτ.

Η μικρή διακοπή ξεθόλωσε το μυαλό των Πράσινων, οι οποίοι με Γκουντάιτις και Λι (2/2 τρίποντα) οδηγούς ξαναμπήκαν για τα καλά στο…κόλπο της αναμέτρησης κάνοντας το σκορ 65-64, 3:10 πριν την λήξη. Ο Μούσα ωστόσο ήταν εκεί για τους Μαδριλένους να δώσει λύσεις με δύο εύστοχα δίποντα και να ανεβάσει την διαφορά στους τρεις υπέρ της “Βασίλισσας”. Το τρίποντο του Γιουλ ήταν η…τελειωτική “μαχαιριά” για τη ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς. Τελικώς, ήττα-ψυχρολουσία για τον Παναθηναϊκό με 68-71.