Ερυθρός Αστ.- Παναθηναϊκός: Μοίρασε…πόνο και πήρε τα «δώρα» (highlights)

Η νίκη του Παναθηναϊκού στο Βελιγράδι και οι «γκέλες» της Μπαρτσελόνα και την Μονακό τον απογειώνουν στην 4άδα

Ο Παναθηναϊκός ήταν καταιγιστικός στο ξεκίνημα και πήρε από σχετικά νωρίς μια μεγάλη διαφορά. Το Τριφύλλι με πρωταγωνιστή τον Μήτογλου (12 πόντους) πέτυχε 7 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο και αν εξαιρέσουμε ένα «ξέσπασμα» του Τεόντοσιτς οι «πράσινοι» κυριάρχησαν. Η περίοδος έκλεισε στο 20-29. Ερυθρός Αστ- Παναθηναϊκός: Μοίρασε…πόνο και πήρε τα «δώρα»

Δείτε τις καλύτερες στιγμές του αγώνα ΕΔΩ

Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου ο ρυθμός συνέχισε να είναι γρήγορος με τις δύο ομάδες να σκοράρουν κατά ριπάς. Ο Παναθηναϊκός πέρα από τον Μήτογλου είχε και τους Ναν και Σλούκα σε εξαιρετικό βράδυ. Ο Αμερικάνος γκαρντ είχε 3/3 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο ενώ ο αρχηγός 10 πόντους με 5 ασίστ! Ο Ερυθρός Αστέρας απειλούσε με Μπολομπόι και Νταβίντοβατς όμως το Τριφύλλι πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του +10 (41-51).

Μετά την ανάπαυλα οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί και μείωσαν αισθητά τη διαφορά. Τότε ανέλαβε ο Ματίας Λεσόρ ο οποίος έκανε τα πάντα στην τρίτη περίοδο για τον Παναθηναϊκό. Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν κατάφερε να «σφίξει» την άμυνα της ενώ στην επίθεση ήταν… κυνική. Κάπως έτσι, οι «πράσινοι» τελείωσαν το δεκάλεπτο με το σκορ να είναι 56-70.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με μια διαφορά ασφαλείας στο τελευταίο μέρος του αγώνα, όμως τίποτα δεν είχε κριθεί. Τα πολλά instant replays των διαιτητών έκπψαν τον ρυθμό του ματς και αυτό ευνόησε τον Ερθθρό Αστέρα. Οι γηπεδούχοι με πρωταγωνιστή τον Νέντοβιτς κατάφεραν να μειώσουν, ωστόσο χωρίς να καταφέρουν κάτι παραπάνω. Το Τριφύλλι τελικά πήρε μία νίκη «χρυσάφι» για την βαθμολογία έχοντας για πρωταγωνιστές τους Μήτογλου, Ναν, Σλούκα και Ματίας Λεσόρ. Τελικό σκορ: 76-89

Το θες το φτιάξαμε! Με το ΝΕΟ  APPLICATION του PAOPANTOU.GR σε Android και σε Iphone κρατάς στα χέρια σου τον πλανήτη Παναθηναϊκό! Follow το Paopantou.gr στο Google News. Θα μάθεις πρώτος τα πράσινα νέα στην Ελλάδα και τον υπόλοιπο κόσμο. Κάνε follow στο YOUTUBE του Paopantou, για να δεις on camera τους πρωταγωνιστές με το “τριφύλλι”. Δες απευθείας εκπομπές, κέρδισε καταπράσινα δώρα. Follow το paopantou στο Facebook, στο Twitter και στο Instagram για να μάθεις σε χρόνο dt όλα νέα!