Επιστροφή στις νίκες με… αύρα Γιόβιτς

Ήταν το αφεντικό της αναμέτρηση και το… επιβεβαίωσε. Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ εκμεταλλεύθηκε στο έπακρο το ελλιπές ρόστερ της Μπασκόνια και στην αστοχία σε δίποντα και τρίποντα και πήρε εύκολα τη νίκη με 75-63.

Μάλιστα αυτή ήταν η πρώτη νίκη του Τριφυλλιού στο 2022, μιας και το τελευταίο θετικό αποτέλεσμα ήταν με την Άλμπα Βερολίνου στις 10 Δεκεμβρίου. Οι Νέντοβιτς με 16, Έβανς με 14 και Ουάιτ με 12 πόντοι οι καλύτεροι για τον Εξάστερο. Ντεμπούτο για τον Γιόβιτς με 6π. (2/2 τριπ).

Το ματς

Με τους Μποχωρίδη, Νέντοβιτς, Παπαπέτρου, Ουάιτ και Έβανς ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ την αναμέτρηση με τη Μπασκόνια και στα πρώτα λεπτά οι “πράσινοι” κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ με 12-4 στο 4’, καθώς έδειξαν μεγάλη ένταση στο παιχνίδι.

Μάλιστα το Τριφύλλι ήταν ασταμάτητο και μάλιστα η διαφορά με 14 (18-4) στο 7’ και ο Στέφαν Γιόβιτς έκανε το ντεμπούτο του με την πράσινη φανέλα. Ο Δημήτρης Πρίφτης έκανε rotation από νωρίς και έτσι το πρώτο δεκάλεπτα έληξε με το σκορ στο 22-8, παίζοντας εκπληκτικά σε άμυνα και επίθεση.

Η δεύτερη περίοδος άρχισε με καλάθι του Στέφαν Γιόβιτς. Σέρβος γκαρντ βρήκε το χώρο και με τρίποντο “άνοιξε” λογαριασμό με τη φανέλα του Παναθηναϊκού και ο Ουάιτ ανέβασε τη διαφορά στους 17 (27-10), βάζοντας από νωρίς τις βάσεις για το θετικό αποτέλεσμα.

Όμως οι Βάσκοι αντέδρασαν με ένα επιμέρους 2-7 και μείωσαν σε 29-17 στο 15’, μιας και άφησαν ελεύθερους διαδρόμους μέσα στη ρακέτα. Παρόλα αυτά ο Παναθηναϊκός είχε το πάνω χέρι, χωρίς να είναι εντυπωσιακός, και έτσι το ημίχρονο έληξε με το σκορ στο +18 (38-20), με τους Έβανς – Ουάιτ να κάνουν καλό ματς (11 και 10 πόντους αντίστοιχα).

Οι παίκτες του Τριφυλλιού συνέχισαν να έχουν… κέφια και στην τρίτη περίοδο. Στο 23′ η διαφορά ανέβασε το δείκτη του σκορ στους 21 (43-22), καθώς ο Σπάχια δεν είχε πολλές επιλογές στον πάγκο, μιας είχε μόλις 9 παίκτες στη διάθεση του.

Οι “πράσινοι” συνέχιζαν να κάνουν την καλή τους δουλειά και στις δύο πλευρές του παρκέ και στο 27′ το σκορ ήταν στο + 25 (55-30) και ο Πρίφτης έβαλε στο ματς τον Λευτέρη Μαντζούκα. Έτσι το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 57-32

Τα πράγματα απλοποιήθηκαν στην τελευταία περίοδο, μιας και ο Εξάστερος προηγήθηκε με +27 (62-35) στο 32′. Όμως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με τον Μπόλντγουιν (12π) “ροκάνισε” τη διαφορά και μείωσε σε 64-44.

Η Μπασκόνια εκμεταλλεύθηκε στο έπακρο τη χαλάρωση του Παναθηναϊκού και μείωσαν ακόμα περισσότερο (73-59) στο 37′, αλλά ήταν αργά και έτσι οι “πράσινοι” πήραν τη νίκη με 73-63 και επέστεψαν στα θετικά αποτελέσματα.

Τα δεκάλεπτα: 22-8, 38-20, 57-32, 75-63

Ακολουθήστε το Paopantou.gr στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι τα πράσινα νέα στην Ελλάδα και τον υπόλοιπο κόσμο. Κάνετε follow στο YOUTUBE του Paopantou, για να δείτε on camera τους πρωταγωνιστές με το “τριφύλλι”. Ακολουθήστε το paopantou στο Facebook, στο Twitter και στο Instagram για να μαθαίνετε σε χρόνο dt όλα τα νέα.