“Εκτέλεσε” σε νεκρό χρόνο τον Παναθηναϊκό ο Μόερμαν

Ο Μόερμαν "εκτέλεσε" νεκρό χρόνο τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ και η Αναντολού Εφές επικράτησε με 82-81

Η φανέλα του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ είναι βαριά και λίγο έλειψε να φύγει με ένα σπουδαίο διπλό! Οι “πράσινοι” άντεξαν για 39:38 λεπτά και ήταν μια ανάσα από τη νίκη, αλλά το τρίποντο του Μόερμαν στα 2” έδωσε τη νίκη με 82-81 στην Αναντολού Εφές.

Οι Νεμάνια Νέντοβιτς με 20 πόντους (4/8 τριπ) και Ντάριλ Μέικον με 1 (3/4 τριπ. και 4/4 διπ.) έδωσαν τα πάντα για το Τριφύλλι για να πάρει το διπλό, ενώ θετική παρουσία είχε ο Ουάιτ με 15π. Από τους γηπεδούχους, οι Μίσιτς με 20, Ντάνστον με 16, ο εκτελεστής Μόερμαν με 15 και Λάρκιν με 11 πόντους ήταν αυτοί που ξεχώρισαν.

Το ματς

Με τους Πέρι, Σαντ Ρος, Παπαπέτρου, Ουάιτ, Έβανς ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ απέναντι στην Εφές και στα πρώτα λεπτά οι δύο ομάδες πήγαιναν κοντά στο σκορ (7-4) στο 3’, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί είχαν το μομέντουμ.

Οι “πράσινοι” έβρισκαν σκορ από την περιφέρεια (είχαν 3/4 τρίποντα) και έτσι στο 6’ έφεραν το ματς στα ίσα (12-12) και είχαν βάλει δύσκολα στην ομάδα του Άταμαν. Όμως οι Τούρκοι έτρεξαν ένα 7-0 σερί, με μπροστάρηδες τους Λάρκιν και Ντάνστον, και έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 17-12.

Τα πράγματα, με την έναρξη της β’ περιόδου, χειροτέρευσαν. Η Εφές συνέχισε να αυξάνει το προβάδισμα της και στο 12’ ξέφυγε με 8 (22-14). Όμως το Τριφύλλι έδειξε εγωισμό και με ένα 2-8 μείωσε στους 4 (24-20) με τρίποντο του Νέντοβιτς και το ματς είχε πάρει μια άγρια ομορφιά.

Πέταγε φωτιές από τα… 6.75!

Όπως τη σκυτάλη από τον Λάρκιν την πήρε ο Μίσιτς και ανέλαβε δράση, αλλά ο Μέικον θέλησε να επαναλάβει να την “οργιώδη” εμφάνιση του στο ΟΑΚΑ. Έτσι μαζί με τον “Νέντο” έβαλαν μπροστά τον Παναθηναϊκό με 33-36, έχοντας 8/14 σουτ από τα 6.75 και έτσι κράτησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου με 37-42.

Η Εφές έδειξε αντίδραση στα πρώτα λεπτά του 3ου δεκαλέπτου και πήρε το προβάδισμα (47-44) στο 23’, με τον Μίσιτς να βγαίνει μπροστά, τρέχοντας ένα επιμέρους 11-2. Όμως ο Παναθηναϊκός δεν το παράτησε. Ο Νέντοβιτς πήρε την κατάσταση στα χέρια του και διαμόρφωσε στο 25’ το 48-49, φτάνοντας στους 15 πόντους με 3/5 τρίποντα.

Το ματς παρέμενε ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να είναι συνεχώς κοντά στο σκορ, καθώς άμυνες δεν υπήρχαν και έπαιζαν κυρίως με το επιθετικό τους ένστικτο. Έτσι η περίοδος έληξε με την Εφές να προηγείται με οριακή διαφορά (65-62).

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να τα φέρει όλα τούμπα στην τελευταία περίοδο και προσπαθούσαν να είναι κοντά στο σκορ. Στο 32′ το τρίποντο του Ουάιτ έκανε το 69-67 και από κει και μετά το Τριφύλλι είχε τον έλεγχο.

Στο 37′ ο Νέντοβιτς συνέχισε τα… όργια και και έβαλε τους “πράσινους” σε θέση οδηγού (76-78), με τα τελευταία λεπτά να ήταν… ακατάλληλα για καρδιακούς. Παρόλα αυτά ο Παναθηναϊκός άντεξε και ήταν μια ανάσα από το διπλό, αλλά ο Μόερμαν με buzzer beater τρίποντο έκανε το 82-81 και χάρισε τη νίκη στην Εφές.

Τα δεκάλεπτα: 17-12, 37-42, 65-62, 82-81

Ακολουθήστε το Paopantou.gr στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι τα πράσινα νέα στην Ελλάδα και τον υπόλοιπο κόσμο. Κάνετε follow στο YOUTUBE του Paopantou, για να δείτε on camera τους πρωταγωνιστές με το “τριφύλλι”.