Τελευταία νέα & ειδήσεις για τον Παναθηναϊκό μας

Τι είδαμε από τους “αιώνιους”

Ήττες στο τελευταίο σουτ δέχτηκαν ο Παναθηναϊκός και ο Ολυμπιακός στην 3η αγωνιστική της Euroleague. 81-79 έχασε στη Μπασκόνια ο ΠΑΟ, ενώ 79-78 οι "ερυθρόλευκοι" από την Μπαρτσελόνα εκτός.

Οι αιώνιοι αντίπαλοι βρέθηκαν πολύ κοντά στη νίκη στα παιχνίδια τους για την τρίτη αγωνιστική της Euroleague. Ας ξεκινήσουμε από τους πράσινους.

Ο Παναθηναϊκός μετά την κατάθεση ψυχής και την σπουδαία νίκη κόντρα στη Φενερμπαχτσέ την προηγούμενη εβδομάδα, δεν κατάφερε να διευρύνει το νικηφόρο σερί του στην Βιτόρια το βράδυ της Τρίτης κόντρα στη Μπασκόνια. Όπως σας είχα πει πριν το παιχνίδι ο Παναθηναϊκός θα νικούσε εάν κατάφερνε να ελέγξει τα ριμπάουντ, τα οποία ήταν τελικά αυτά που του στέρησαν τη νίκη.

Το ημίχρονο έκλεισε με τη Μπασκόνια να έχει ελαφρύ προβάδισμα(40-35), ενώ στο τρίτο δεκάλεπτο οι πράσινοι βρέθηκαν νωρίς πίσω με διψήφια διαφορά(49-38 8 λεπτά πριν το τέλος της 3ης περιόδου).

Ωστόσο, με ένα επιθετικό κρεσέντο του Ιωάννη Παπαπέτρου κατάφεραν να κλείσουν το δεκάλεπτο σε απόσταση αναπνοής από τους Βάσκους(61-59). Στο 4ο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός κυνηγούσε συνεχώς τη Μπασκόνια στο σκορ και βρήκε μεγάλα σουτ από τους Παπαπέτρου και Μέικον, με τον τελευταίο να ισοφαρίζει σε 79-79 στα 10 δεύτερα πριν το τέλος.

Μετά το τριφύλλι υπέκυψε σε φάουλ, που έστειλε τον ψύχραιμο Γκρέιντζερ στις βολές(διαμόρφωσε το 81-79). Στην τελευταία επίθεση μια ασυνεννοησία ανάμεσα σε Νέντοβιτς και Παπαπέτρου αποδιοργάνωσε την επίθεση, με τον Έλληνα να εκβιάζει ένα κακό σουτ για να διαμορφωθεί το τελικό 81-79.

Από την άλλη, ο Ολυμπιακός ήταν ευχάριστη έκπληξη, καθώς κοίταξε στα μάτια την Μπαρτσελόνα στο Παλαού Μπλαουγκράνα για 45 λεπτά. Οι ερυθρόλευκοι έδειξαν αμυντικές αρετές, κρατώντας τους Καταλανούς χαμηλά στο σκορ. Το ημίχρονο έκλεισε με τον Ολυμπιακό στον +5 (27-32).

Κάπου εκεί πήρε το όπλο του ο Μίροτιτς και με 11 πόντους στο 3ο δεκάλεπτο βοήθησε τη Μπαρτσελόνα να πάει προηγούμενη στο 4ο δεκάλεπτο με 8 πόντους(55-47). Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι ερυθρόλευκοι έτρεξαν ένα σερί 10-20 και έτσι βρέθηκαν προηγούμενοι με 65-67 ένα λεπτό πριν το τέλος. Ο Μάρτιν στην τελευταία επίθεση έκανε φάουλ στον Κούριτς, στέλνοντας τον στη γραμμή της “φιλανθρωπίας” για να στείλει το ματς στην παράταση.

Στην παράταση το σκοράρισμα των δύο ομάδων προήλθε κυρίως από βολές και ο Ολυμπιακός βρέθηκε να προηγείται με 77-78 20 δεύτερα πριν το τέλος. Εκεί ο Οριόλα κερδίζει φάουλ και με 2/2 εύστοχες κάνει το σκορ 79-78. Την τελευταία επίθεση πήρε ο Σλούκας που αστόχησε σε κοντινό floater χάνοντας έτσι την ευκαιρία για τον Ολυμπιακό να αποδράσει νικητής.

Έτσι και οι 2 ομάδες αστόχησαν στο τελευταίο και πιο κρίσιμο σουτ που θα τους έδινε τη νίκη. Οι πράσινοι έχουν ρεκόρ 1-2, ενώ οι ερυθρόλευκοι 2-1. Σήμερα αγωνίζονται και οι δύο. Ο Ολυμπιακός στις 21:00 παίζει στο ΣΕΦ με τη Ζαλγκίρις Κάουνας, ενώ ο Παναθηναϊκός έχει δύσκολο έργο στη Μαδρίτη κόντρα στη Ρεάλ στις 22:00 Ελλάδος.