Σεληνιασμένος Μέικον, απίθανος Παναθηναϊκός, “πάτησαν” την Εφές

Με έναν εξωπραγματικό Ντάριλ Μέικον (34π. με 9/12 τρίποντα) ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ “πάτησε” την Αναντολού Εφές με 95-69, παίρνοντας μια πολύ σημαντική νίκη, μιας και ακολουθεί ο αγώνας με την επικίνδυνη Βιλερμπάν.

Πλην του “καυτού” Αμερικανού γκαρντ, διψήφιοι ήταν και οι Νέντοβιτς (17π), Σαντ Ρος (13π) και Παπαγιάννης με 12 πόντους αντίστοιχα, κάνοντας και double-double (10 ριμπάουντ).

Το ματς

Με τους Πέρι, Μέικον, Σαντ Ρος, Ουάιτ, Έβανς και Παπαγιάννη ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ την αναμέτρηση με την Αναντολού Εφές και στα πρώτα λεπτά οι “πράσινοι” μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν με 8-4 στο 2’ και είχαν τον έλεγχο του αγώνα.

Μάλιστα στα μισά του δεκαλέπτου, με πρωταγωνιστή τον Κουβανό γκαρντ, η διαφορά ανέβηκε στους 7 (15-8) και το Τριφύλλι πατούσε πιο καλά στο παρκέ, με το σκορ να πηγαίνει σε διψήφια νούμερα (20-10 στο 7’) και έτσι η περίοδος έκλεισε με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 9 (22-18), καθώς οι Τούρκοι έτρεξαν ένα 7-10 επιμέρους.

Τα πράγματα δεν άλλαξαν με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου, με τους Νταμπλούχους να κρατούν ναι μεν έλεγχο, αλλά η Εφές προσπαθούσε να αντιδράσει, μειώνοντας σε 28-19 στο 12’, εκμεταλλευόμενοι τον αργό ρυθμό των “πρασίνων”.

Όμως η είσοδος των Παπαπέτρου-Παπαγιάννη, έδωσαν μεγάλη ώθηση και στο 15’ ανέβασαν το σκορ στο 36-19, παίζοντας, δείχνοντας μεγάλη αυταπάρνηση σε άμυνα και επίθεση, ενώ και ο Μέικον (4/4 τρίπ.) ανέβασε το σκορ στο +19 (45-26) στο 18’. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα το ημίχρονο να λήξει με τον Παναθηναϊκό να είναι το αφεντικό και να προηγείται με 52-35.

Η Εφές να ξεκίνησε δυναμικά με δύο τρίποντα την τρίτη περίοδο και έριξε τη διαφορά στους 11 (52-41), αλλά το Τριφύλλι απάντησε με ένα 5-0 στο 22’. Ο Μέικον συνέχισε να “πυροβολεί” (28 πόντους) και μαζί με τον Παπαγιάννη (10π) έκαναν το 63-45 στο 25’.

Ο Παναθηναϊκός έκανε ότι ήθελε στο παρκέ, καθώς εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τις αμυντικές αδυναμίες της Εφές και έφτασε τη διαφορά ακόμα και στο +26 (71-45) στο 27’ μετατρέποντας το ματς σε παράσταση σε έναν ρόλο. Έτσι το γ’ δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το Τριφύλλι να κάνει επίδειξη δύναμης και να προηγείται με 78-55.

Η κατάσταση είχε απλοποιηθεί, μιας και ο Παναθηναϊκός κρατούσε την τύχη στα χέρια του. Στο 33’ η διαφορά παρέμενε πάνω από τους 20 πόντους (81-57) και μόνο με “αυτοκτονία” θα έχανε αυτό το παιχνίδι.

Στο 37′ οι “πράσινοι” συνέχισαν με το πόδι στο… γκάζι, όντας στο +24 (89-65), με τον Δημήτρη Πρίφτη να βάζει στο παρκέ Κασελάκη και Μποχωρίδη και έτσι ο Παναθηναϊκός έκανε το καλύτερο του φετινό παιχνίδι στην Euroleague “πατώντας” την Εφές με 95-69.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 52-35, 78-55, 95-69