“Λύγισε” στην παράταση ο Εξάστερος, ήττα από την Βαλένθια (94-91)

Ηττήθηκε στην Ισπανία ο Παναθηναϊκός.

Ο Παναθηναϊκός αντιμετώπισε την Βαλένθια εκτός έδρας για την 13η αγωνιστική της Euroleague. Ο Εξάστερος δεν κατάφερε να κάνει την 5η συνεχόμενή του νίκη στην διοργάνωση. Οι Ισπανοί κέρδισαν το Τριφύλλι με τελικό σκορ 94-91.

Ο Παναθηναϊκός στην πρώτη περίοδο “μπήκε” δυναμικά. Ο επιθετικός ρυθμός του Εξάστερου ταλαιπώρησε για αρκετή ώρα την Βαλένθια. Χωρίς πολλά λάθη “πέρασε” το πρώτο δεκάλεπτο για το Τριφύλλι, το οποίο στην λήξη της πρώτης περιόδου βρέθηκε μπροστά στο σκορ (20-26).

Στην έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι “πήραν” τα “πάνω” τους. Δεν άφησαν πολλά περιθώρια στον Παναθηναϊκό για να σκοράρει. Μάλιστα, οι “πράσινοι” ξεκίνησαν την δεύτερη περίοδο χωρίς να καταφέρουν να βάλουν κάποιο καλάθι μέχρι το σκορ να φτάσει στο 28-26. Εν τέλη, οι Ισπανοί “βρέθηκαν” μπροστά στο σκορ με την λήξη της δεύτερης περιόδου (44-41).

Στο πρώτο δεκάλεπτο του δεύτερου ημιχρόνου, η Βαλένθια αύξησε παραπάνω την διαφορά στο σκορ. Πολλά επιθετικά ριμπάουντ από τους Ισπανούς και πολλά εύστοχα σουτ. Τα λίγα λάθη και οι πολλές ευκαιρίες των γηπεδούχων, έφεραν την ομάδα στο +13 (70-63).

Η τέταρτη περίοδος ήταν μία “κόλαση” και για τις δύο ομάδες. Από την μία ο Παναθηναϊκός θέλει να μειώσει την διαφορά και να περάσει μπροστά στο σκορ, ενώ η Βαλένθια προσθαπεί να διατηρήσει το σκορ. Εν τέλη, ο Εξάστερος έφτασε στο 84-84 με εντυπωσιακές προσπάθειες του Μπέικον, στέλνοντας το ματς στο over time.

Μπέικον

Στο over time η Βαλένθια κράτησε το “πάνω χέρι”, όμως η διαφορά στο σκορ δεν ήταν μεγάλη. Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πλησιάσει τους Ισπανούς. Τελευταία δευτερόλεπτα με τον Εξάστερο να βρίσκεται 3 πόντους πίσω 94-91. Τελευταία δευτερόλεπτα… προσπάθεια για τρίποντο από του Ουίλιαμς… χωρίς αποτέλεσμα

Ακολουθήστε το Paopantou.gr στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι τα πράσινα νέα στην Ελλάδα και τον υπόλοιπο κόσμο. Κάνετε follow στο YOUTUBE του Paopantou, για να δείτε on camera τους πρωταγωνιστές με το “τριφύλλι”. Ακολουθήστε το paopantou στο Facebook, στο Twitter και στο Instagram για να μαθαίνετε σε χρόνο dt όλα τα νέα.