Μπασκόνια – Παναθηναϊκός 75 – 73: Ιδανικός αυτόχειρας ο Εξάστερος στην Βιτόρια

Για την 18η αγωνιστική της EuroLeague, ο Παναθηναϊκός γνώρισε εκτός έδρας ήττα από την Μπασκόνια με σκορ 75 - 73.

Στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης ο Παναθηναϊκός ήταν κατώτερος τον προσδοκιών, καθώς δεν μπορούσε να βρει ρυθμό στην επίθεση. Ενώ αμυντικά οι Χάουαρντ και Κοστέλλο με πέντε πόντους ο καθένας του δημιούργησαν αρκετά προβλήματα. Κάπως έτσι, και πληρώνοντας κυρίως την αστοχία του βρέθηκε πίσω στο σκορ με 13 – 12 στη λήξη του δεκαλέπτου.

Στο πρώτο μισό της δεύτερης περιόδου ο Εξάστερος συνέχισε να έχει την ίδια κακιά απόδοση, με αποτέλεσμα η Μπασκόνια να πάρει μια διαφορά της τάξεως των πέντε πόντων (20 – 15 στο 25′). Οι «πράσινοι» έβγαλαν άμεσα αντίδραση, με τους Ναν και Γκραντ να πετυχαίνουν κάποια σημαντικά καλάθια, και την ομάδα του Εργκίν Αταμάν να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου στο +11 (26 – 37).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, το «τριφύλλι» μπήκε αποφασισμένο να τελειώσει μια καλή την υπόθεση νίκη. Έτσι, έχοντας τους Ναν (15 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 3 ασιστ) και Γκριγκόνις (11 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 ασιστ) σε πολύ καλή βραδιά, κατάφερε να… εκτοξεύσει την διαφορά στο +17 στο 25′ (31 – 48). Η απάντηση από πλευράς Μπασκόνια ήρθε άμεσα, με τον Ντίεζ να ευστοχεί σε ένα σουτ τριών πόντων και τον Σεντεκέρσκις να ευστοχεί σε ένα λει απ, να κερδίζει το φάουλ, να βάζει την βολή και να ρίχνει την διαφορά στους πέντε πόντους (43 – 48 στο 29′). Η λήξη του δεκαλέπτου βρήκε τον Παναθηναϊκό στο +3, με τον Εργκίν Αταμάν να καλείται να βρει λύσεις, έτσι ώστε ο Εξάστερος να πάρει την πολυπόθητη νίκη.

Η τελευταία περίοδος, είχε τεράστιο ενδιαφέρον. Με τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα για να πάρουν τη νίκη. Πιο συγκεκριμένα, οι «πράσινοι», χάρη σε κάποια εύστοχα σουτ των Ναν και Σλούκα, κατάφεραν να ανεβάσουν την διαφορά στο +9 στο 32′ (52 – 61). Για μία ακόμη φορά όμως, η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς είχε απάντηση, με τον Μονέκε να ευστοχεί σε δύο συνεχόμενα σουτ τριών πόντων και να ισοφαρίζει το παιχνίδι στους 63 πόντους στο 35′. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα της αναμέτρησης, εκεί ο Μίλερ – ΜακΙντάιρ, με ένα jump shot από τα τα 5 μέτρα έδωσε τη νίκη στην Μπασκόνια με 75 – 73, υπογράφοντας την «πράσινη» αυτοκτονία.

Το θες το φτιάξαμε! Με το ΝΕΟ  APPLICATION του PAOPANTOU.GR σε Android και σε Iphone κρατάς στα χέρια σου τον πλανήτη Παναθηναϊκό! Follow το Paopantou.gr στο Google News. Θα μάθεις πρώτος τα πράσινα νέα στην Ελλάδα και τον υπόλοιπο κόσμο. Κάνε follow στο YOUTUBE του Paopantou, για να δεις on camera τους πρωταγωνιστές με το “τριφύλλι”. Δες απευθείας εκπομπές, κέρδισε καταπράσινα δώρα. Follow το paopantou στο Facebook, στο Twitter και στο Instagram για να μάθεις σε χρόνο dt όλα νέα.