Μπάσκετ: Κέρδισε στο… ”θρίλερ” με το Περιστέρι

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε με τη ''ψυχή στο στόμα'' κόντρα στο Περιστέρι.

Ο Παναθηναϊκός αντιμετώπισε το Περιστέρι και κατάφερε να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα με το σκορ στον πόντο 72-71. Η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και φάνηκε διότι οι «πράσινοι» ήταν ζεστοί στην πρώτη περίοδο πίσω από τα 6,75μ. ευστοχώντας σε διαδοχικά τρίποντα. Πήρε νωρίς το προβάδισμα με 4-0 στο 2′, με τον Καλαϊτζάκη στο 4′ με τρίποντο να διαμορφώνει το 7-3.

Ο Ουίλιαμς με νέο εύστοχο σουτ έξω από τα 6,75μ. έστειλε το «τριφύλλι» στο 10-3, με τον Αμερικανό στο 6′ να στέλνει την ομάδα του για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά. Στο 7ο λεπτό το Περιστέρι μείωσε σε 14-8, με τον Κασελάκη να έχει πετύχει όλους τους πόντους των φιλοξενούμενων μέχρι να έρθει ο Γκουντάιτις και να στείλει και πάλι τους γηπεδούχους στο +10 (18-8). Το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε το «τριφύλλι« να προηγείτται 15 (23-8).

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου ο Λι ευστόχησε σε 5 τρίποντα και διαμόρφωσε το 26-8, με τους «πράσινους» να «τρέχουν» ένα επιμέρους 12-0. Στο 14′ ο Ραντάνοφ με τρίποντο μείωσε σε 28-16, με την ομάδα του Ράντονιτς να αντιδρά άμεσα και στο 14′ με σερί 4-0 να στέλνει τη διαφορά και πάλι στο +16 (32-16). Στο 17΄ ο Παναθηναϊκός με νέο επιμέρους 6-0 έφτασε τη διαφορά για πρώτη φορά στο +20 (39-19). Η ομάδα του Σπανούλη απάντησε με σερί 5-0 για το 41-24 στο 19′ με το τέλος του ημιχρόνου να βρίσκει τον Παναθηναϊκό μπροστά με 46-28.

Στην τρίτη περίδο ο Παναθηναϊκός έδειξε σαν να είχε μπλοκάρει επιθετικά. Το Περιστέρι βρήκε την ευκαιρία να κάνει ένα επιμέρους 13-2 και να ρίξει μετά από αρκετή ώρα τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (48-41), με τον Κασελάκη με 14 πόντους να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Σπανούλη. Από το 48-41 οι «πράσινοι» έτρεξαν επί μέρους 7-0 και πλέον η διαφορά πήγε και πάλι στους 14. Το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε τον Παναθηναϊκό στο +21 (65-44) μη αφήνοντας το Περιστέρι να πλησιάσει.

Στα πρώτα σχεδόν δύο λεπτά της τέταρτης περιόδου οι δύο ομάδες έμειναν χωρίς σκορ. Στο 35 οι φιλοξενούμενοι με τρίποντο του Φρανσίσκο έριξαν τη διαφορά και πάλι κάτω από τους 10 πόντους (65-56), με την ομάδα του Σπανούλη να γράφει το 65-58.

Ο Ντένμον έβαλε για τα καλά «φωτιά» στο ματς, μειώνοντας σε 65-60, με τον Πονίτκα να δίνει λύση για το «τριφύλλι» για το 67-60, που πέτυχε το πρώτο του καλάθι στο δεκάλεπτο μετά από 7 λεπτά. Στο 38ο λεπτό το Περιστέρι με τρίποντο έφερε το παιχνίδι σε απόσταση βολής (68-65), με τον Λι να διαμορφώνει το 70-65.

Στα 45″ ο Τζούνστον στον αιφνιδιασμό μείωσε και πάλι σε 70-67, με το Περιστέρι να «τρέχει» ένα απίθανο 23-5 στην περίοδο. Στα τελευταία δευτερόλεπτα το σκορ βρισκόταν σε απόσταση αναπνοής (70-69). Ο Λι με 2/2 βολές διαμόρφωσε το 72-69 στα 8″, με τον Φρανσίσκο στα 7″ να απαντά από την γραμμή για το 72-71. Ο Λι στα 6″ αστόχησε σε δύο βολές, με τον Ντένμον να χάνει την ευκαιρία να δώσει τη νίκη στο Περιστέρι.

Ακολουθήστε το Paopantou.gr στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι τα πράσινα νέα στην Ελλάδα και τον υπόλοιπο κόσμο. Κάνετε follow στο YOUTUBE του Paopantou, για να δείτε on camera τους πρωταγωνιστές με το “τριφύλλι”. Ακολουθήστε το paopantou στο Facebook, στο Twitter και στο Instagram για να μαθαίνετε σε χρόνο dt όλα τα νέα.