Άρης – Παναθηναϊκός 2-0: “Χαρακίρι” με λάθη της άμυνας

Ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος για μεγάλο μέρος της αναμέτρησης όμως "αυτοκτόνησε", κάνοντας δώρο στον Άρη τους τρεις βαθμούς

Μαντσίνι Άρης - Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός είχε από νωρίς την κατοχή, στο 6ο λεπτό έκανε την πρώτη του τελική, με το σουτ του Γιάννη Κώτσιρα να περνάει αουτ. Στο 10ο λεπτό ύστερα από εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Μπερνάρ, ο Μορόν πρόλαβε τελευταία στιγμή τον Φώτη Ιωαννίδη και απομάκρυνε κόρνερ. Άρης – Παναθηναϊκός 2-0: “Χαρακίρι” με λάθη της άμυνας

Στο 18′ η πρώτη τελική για τους φιλοξενούμενους, με τον Σουλεϊμάνοφ που δέχτηκε την μπάλα με καλό κοντρόλ και το σουτ του να περνάει πάνω από τα δοκάρια του Μπρινιόλι. Τρία λεπτά αργότερα μεγάλη ευκαιρία για το Τριφύλλι, συνεργαστηκαν εξαιρετικά ο Ιωαννίδης με τον Βέρμπιτς, ο Έλληνας στραικερ βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση όμως ο Κουέστα απέκρουσε το σουτ του. Στο 29′ ο Γιάννης Κώτσιρας δεν έκανε καλή υποδοχή μπάλας, ο Παναγίδης την έκλεψε και ο Μπρινιόλι έκανε φοβερή απέκρουση στο τετ α τετ. Άρης – Παναθηναϊκός 2-0: “Χαρακίρι” με λάθη της άμυνας

Συνεχίστηκαν οι καλές φάσεις των 2 ομάδων, συγκεκριμένα ο Ντάνιελ Μαντσίνι έκανε όμορφη πάσα στον Ιωαννιδη, ο διεθνής επιθετικός όμως ήταν πλάγια, σούταρε αλλά ο Κουέστα ήταν ξανά σε καλή θέση και απομάκρυνε. Στο 43′ ο Αλμπέρτο Μπρινιόλι, απρόσεκτος έχασε την μπάλα από τον Μορόν και σε κενή εστία σκόραρε και άνοιξε το σκορ, υπέρ του Άρη. Στο 45+1 νέα τεράστια ευκαιρία για τους “πράσινους”, ο Ιωαννίδης έστρωσε έξοχα στον Μπερνάρ, ο Βραζιλιάνος όμως δεν σούταρε καλά από πλεονεκτική θέση και παρέμεινε το 1-0 μέχρι την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Εξίσου δυνατά μπήκε και στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός, στο 53′ μετά από κόρνερ του Μπερνάρ ο Γεντβάι πήρε την κεφαλιά αλλά πήγε στην αγκαλιά του Κουέστα. Δέκα λεπτά μετά πολύ καλό μακρινό σουτ του Άνταμ Τσέριν, πέρασε δίπλα από τα δοκάρια του τερματοφύλακα των γηπεδούχων.

Στο 72′ ο Άρης με την πρώτη του φάση στο δεύτερο ημίχρονο, έκανε το 2-0 με τον Μενέντες να εκμεταλεύεται την αδράνεια στην άμυνα του Παναθηναϊκού και με πλασέ διπλάσιες τα τέρματα για την ομάδα της Θεσσαλονίκης. Στο 86′ ο Αράο έβγαλε σέντρα, ο Ιωαννίδης δεν βρήκε καλά το σουτ και ο Κουέστα μπλόκαρε.

Δύο λεπτά μετά ο Γεντβάι σούταρε έξω από την περιοχή αδύναμα, εύκολη υπόθεση και αυτή για τον Ισπανό τερματοφύλακα του Άρη. Τελευταία ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό, στην τελευταία φάση του παιχνιδιού ο Βαγιαννίδης ύστερα από τρομερή ντρίπλα, σούταρε όμως η μπάλα πήγε πάνω στον Κουέστα και παρέμεινε το 2-0, μέχρι το τέλος του παιχνιδιού.

Το θες το φτιάξαμε! Με το ΝΕΟ  APPLICATION του PAOPANTOU.GR σε Android και σε Iphone κρατάς στα χέρια σου τον πλανήτη Παναθηναϊκό! Follow το Paopantou.gr στο Google News. Θα μάθεις πρώτος τα πράσινα νέα στην Ελλάδα και τον υπόλοιπο κόσμο. Κάνε follow στο YOUTUBE του Paopantou, για να δεις on camera τους πρωταγωνιστές με το “τριφύλλι”. Δες απευθείας εκπομπές, κέρδισε καταπράσινα δώρα. Follow το paopantou στο Facebook, στο Twitter και στο Instagram για να μάθεις σε χρόνο dt όλα νέα