Ανέτρεψε την κατάσταση και διέλυσε τον Φοίνικα ο Παναθηναϊκός με 3-2

Ο Παναθηναϊκός με ανατροπή κατάφερε να πάρει τη νίκη κόντρα στον Φοίνικα Σύρου

Ο Παναθηναϊκός υποδέχθηκε τον Φοίνικα Σύρου σε ένα παιχνίδι κεκλεισμένων των θυρών για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Οι «πράσινοι» προέρχονται από μια ήττα κόντρα στον Μίλωνα που θέλουν να αφήσουν πίσω και μια σημαντική νίκη στο Challenge Cup επί της Οντολένα Βόντα.
Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι «πράσινοι» αντιμετώπισαν προβλήματα στην υποδοχή καθώς έλειπε ο βασικός του λίμπερο, ο Ζήσης, και αυτό φάνηκε στο σκορ καθώς η ομάδα της Σύρου έφτασε να προηγείται 1-3.

Το “Τριφύλλι” πάτησε «γκάζια», έκανε καλύτερες υποδοχές και με γερά μπλοκ πέρασε μπροστά στο σκορ. Αιχμή του δόρατος ήταν ο Ερνάντες ο οποίος τελείωσε αρκετές φάσεις για την ομάδα του Παναθηναϊκού. Ο Φοίνικας το πάλεψε όσο μπορούσε για να κατακτήσει το σετ, έφτασε μέχρι την ισοφάριση (22-22) όμως ορισμένα λάθη στο τέλος ήταν αυτά που του στοίχισαν και ο Παναθηναϊκός έκανε το 1-0 με σκορ 25-23.

Ίδια εικόνα είχαμε και στο 2ο σετ με τον Φοίνικα να έχει τα ηνία. Εκμεταλλευόμενος τα λάθη του Παναθηναϊκού βρισκόταν διαρκώς μπροστά στο σκορ. Με το σκορ στο 11-11 υπήρξε υποδοχή τόσο του Κωστοπούλου όσο κ του φράγκου και έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να διαμαρτυρηθούν και μετά από ώρα ο πόντος να καταλήξει στον Φοίνικα. Ο Παναθηναϊκός παρόλο που έφτανε αρκετά στο σκορ κάποια λάθη δεν τον άφησαν να προηγηθεί και έδωσε προβάδισμα 3 πόντων στον Φοίνικα (17-20).

Η ομάδα της Σύρου βρήκε καλύτερα πατήματα σε αυτό το σετ όπου έφτασε μια ανάσα από την κατάκτηση του σετ αφού προηγήθηκαν με 19-24. Ο Παναθηναϊκός έκανε ένα σερί 3-0 έφτασε το σκορ στο 22-24 όμως λύγισε στον τελευταίο πόντο και τα σετ έγιναν 1-1 (22-25).

Στο 3ο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυνατά και έκανε ένα σερί 3-0 παρόλο που έχασε τους 2 πρώτους πόντους (3-2). Ωστόσο, παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των «πρασίνων» ο Φοίνικας έλεγχε το ματς με αποτέλεσμα να προηγείται με 3 πόντους στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (6-9). Όσο κυλούσε το σετ ο Παναθηναϊκός συνέχισε να είναι πίσω στο σκορ με τους νησιώτες να διατηρούν μια απόσταση ασφαλείας (12-15). Όλο το 3ο σετ κύλησε με τον Φοίνικα να βρίσκεται μπροστά στο σκορ και μη μπορώντας οι «πράσινοι» να «ροκανίσουν» τη διαφορά και με το σκορ στο 19-25 έγινε το 1-2.

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου, βελτιώνοντας το μπλοκ της, βρήκε τις λύσεις που αναζητούσε και με κύριο εκφραστή της επίθεσής της τον Ερνάντεζ ισοφάρισε και στη συνέχεια έφτασε τη διαφορά στους 10 πόντους (20-10). Όπως ήταν λογικό ο Φοίνικας δεν κατάφερε να βγάλει αντίδραση στο επιθετικό ρεσιτάλ των «πράσινων», με την κατάκτηση του σετ να έρχεται με σκορ 25-11 και το παιχνίδι να οδηγείται στο tie-break.

Στο τελευταίο σετ της αναμέτρησης, ο Παναθηναϊκός με ψυχολογία και άλλον… αέρα βρέθηκε να προηγείται με 5-1, αναγκάζοντας τον Δημήτρη Καζάζη να πάρει το ένα time out, μετά το άλλο. Ο ρυθμός των «πράσινων» ήταν καταγιστικός με την υπέρ τους διαφορά να φτάνει τους εννέα πόντους (13-4), με τον Φοίνικα να μην μπορεί να βγάλει αντίδραση. Το τέλος τους ματς ήρθε με το tie-break να κλείνει με σκορ 15-5 και τον Παναθηναϊκό να πετυχαίνει την ανατροπή στα σετ για το τελικό 3-2.

Τα σετ: 25-23, 22-25, 19-25, 25-11, 15-5

Ακολουθήστε το Paopantou.gr στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι τα πράσινα νέα στην Ελλάδα και τον υπόλοιπο κόσμο. Κάνετε follow στο YOUTUBE του Paopantou, για να δείτε on camera τους πρωταγωνιστές με το “τριφύλλι”. Ακολουθήστε το paopantou στο Facebook, στο Twitter και στο Instagram για να μαθαίνετε σε χρόνο dt όλα τα νέα