Άλλος ένας προκλητικός ορισμός με Μπέμπεκ!

Ο Παναθηναϊκός προέρχεται από την ήττα στο Ηράκλειο με τις τραγελαφικές αποφάσεις του κ.Καραντώνη. Ο κ.Κλάντεμπεργκ μάλλον έχει βάλει στο “μάτι” τους “πράσινους” όπως θα διαβάσετε.

Πριν λίγη ώρα έγιναν γνωστοί οι διαιτητές που θα διευθύνουν τα παιχνίδια της 22ης αγωνιστικής της Superleague.

Ο διαιτητής που ορίστηκε στο παιχνίδι ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός είναι ο Αντρίς Τρεϊμάνις, ο οποίος έχει ξανά σφυρίξει σε Ελληνικά γήπεδα. Βοηθοί του ορίστηκαν οι: Γκουντερμάνις, Σπασιονίκοβς, 4ος ο Τζήλος και στο VAR ο Κροάτης Μπέμπεκ, με τον Τριανταφύλλου.

Μιλάμε για ένα προκλητικό ορισμό του κ.Κλάντεμπεργκ. Ο διαιτητής Μπέμπεκ που ορίστηκε για το VAR έχει μείνει χαραγμένος στην μνήμη μας για τις αποφάσεις του (σε πρώτο χρόνο) στο περυσινό παιχνίδι του Παναθηναϊκού με τον Ολυμπιακό στο “Στάδιο Καραϊσκάκη”. Αγώνας που είχε λήξει με σκορ 3-1, για τα Playoffs του Ελληνικού πρωταθλήματος.

Τότε, ο Μπέμπεκ ως διαιτητής του αγώνα είχε μετρήσει γκολ υπέρ των “Ερυθρόλευκων” στο 10ο λεπτό, το οποίο ακυρώθηκε έπειτα από επίδειξη του VAR. Στο 27ο λεπτό της αναμέτρησης, είχε δώσει κίτρινη κάρτα στον Μακέντα για “θέατρο” εντός της μεγάλης περιοχής του Ολυμπιακού. Απόφαση που άλλαξε και πάλι έπειτα από υπόδειξη του VARιστα… Έτσι πήρε πίσω την κάρτα που είχε δώσει στον Ιταλό επιθετικό, καταλογίζοντας το σημείο του πέναλτι.

Στο 58ο λεπτό, ο Ελ Αραμπί σκοράρει στη συνέχεια μιας φάσης, που ο Χασαν έχει πάρει την μπάλα με το χέρι. Το γκολ αρχικά μέτρησε, ενώ για τρίτη φορά ο έλεγχος του VAR ήρθε να διορθώσει τις λανθασμένες αρχικές αποφάσεις του Μπέμπεκ. Ήμαρτον! Επίσης, στο 66ο λεπτό δείχνει δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Πούγγουρα για φάουλ πάνω στον Χασάν, ενώ προηγουμένως έχει χαρίσει κίτρινες κάρτες σε παίκτες του Ολυμπιακού (π.χ Μασούρα).

Ο άνθρωπος λοιπόν, που πέρυσι είχε πάρει τόσες λανθασμένες αποφάσεις και είχε σφυρίξει υπέρ του Ολυμπιακού σε όλες τις αμφισβητούμενες φάσεις παίρνει πόστο στο ντέμρπι! Απίστευτο μετά από ότι έγινε στο Ηράκλειο! Θα είχε μείνει στην ιστορία ως μια απ’τις χειρότερες διαιτησίες, αν δεν υπήρχε το VAR να των σώζει όποτε βγήκε εκτεθημένος, Ορίστηκε απ’ τον διαιτητοπατέρα κ.Κλάντεμπεργκ στο VAR για το παιχνίδι στην Τούμπα.

Μακάρι η ομάδα να βουλώσει στόματα. Πολύ φοβόμαστε όμως ότι, το βράδυ της Κυριακής θα αναφερόμαστε στις διαιτητικές αποφάσεις και όχι στην αγωνιστική εξέλιξη του παιχνιδιού ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και τον Παναθηναϊκό.

Τέλος, είναι ξεκάθαρο ότι, ο Παναθηναϊκός τίθεται αντιμέτωπος όχι μόνο με τους παίκτες της αντίπαλης ομάδας αλλά και, με τους διαιτητές στις τελευταίες αγωνιστικές, με αποκορύφωμα το ματς του Ηρακλείου. Και η διάθεση να τον εκτροχιάσουν από τα play off, όσο πλησιάζουμε στο φινάλε της κανονικής περιόδου, είναι κάτι παραπάνω από εμφανής!

Ακολουθήστε το Paopantou.gr στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι τα πράσινα νέα στην Ελλάδα και τον υπόλοιπο κόσμο. Κάνετε follow στο YOUTUBE του Paopantou, για να δείτε on camera τους πρωταγωνιστές με το “τριφύλλι”. Ακολουθήστε το paopantou στο Facebook, στο Twitter και στο Instagram για να μαθαίνετε σε χρόνο dt όλα τα νέα