Τελευταία νέα & ειδήσεις για τον Παναθηναϊκό μας

Αήττητος εδώ και 26 χρόνια στη Νεάπολη

Έχει... ξεχάσει τι θα πει ήττα στη Νεάπολη

Το πρωτάθλημα της Superleague επιστρέφει ξανά. Μετά την διακοπή για την διεξαγωγή του Παγκοσμίου Κυπέλλου στο Κατάρ, οι εγχώριες υποχρεώσεις των ομάδων βρίσκονται… προ των πυλών. Το 1ο παιχνίδι του Τριφυλλιού, στον Β’ γύρο της κανονικής διάρκειας, θα είναι στην έδρα του Ιωνικού.

Ένα γήπεδο, στο οποίο οι Πράσινοι… τρέχουν 1 απίστευτο σερί. Αυτό διότι, έχουν ηττηθεί μόλις 2 φορές από τον Ιωνικό στη Νεάπολη. Αυτές οι φορές μάλιστα, ήταν συνεχόμενες. Ήταν τη σεζόν 1995-1996, όταν ο Παναθηναϊκός είχε ηττηθεί με 2-1, χάρη σε 2 προσωπικά τέρματα του Φρόσου στο 2ο και το 10ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ενώ και την αμέσως επόμενη χρονιά, δηλαδή το 1996-1997, οι γηπεδούχοι πήραν το τελευταίο τους μέχρι σήμερα, εντός έδρας “τρίποντο” κόντρα στο Τριφύλλι. Ο Ιωνικός είχε… ανοίξει το σκορ στο 8ο λεπτό με τον Φίλη, ο Βαζέχα ισοφάρισε για λογαριασμό των Πράσινων, όμως 2 γκολ από τους Φρόσου και Τσιαντάκη στο τελευταίο 10λεπτο “κλείδωσαν” τη νίκη.

Έκτοτε, ο Παναθηναϊκός δεν είχε ηττηθεί ξανά στη Νεάπολη. Μάλιστα, στο τελευταίο ματς του συλλόγου στην έδρα του Ιωνικού, θυμίζουμε πως η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς πήρε το “διπλό”, χάρη σε δυνατό σουτ του Αϊτόρ από κοντινή απόσταση. Ο Ισπανός εξτρέμ είχε διαμορφώσει το τελικό 0-1.

Αν κάτι μπορούμε να συμπεράνουμε από τις μόλις 2 ήττες του Τριφυλλιού στην έδρα του Ιωνικού, τότε αυτό είναι σίγουρα πως ο Παναθηναϊκός δεν πρέπει να δεχθεί 1ος γκολ και ειδικά νωρίς στο ματς. Διότι, και στις 2 ήττες των Πράσινων, ο Ιωνικός κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ πριν την ολοκλήρωση του 1ου αγωνιστικού δεκαλέπτου. Αναγκάζοντας έτσι τον Παναθηναϊκό να μπει σε ρόλο “κυνηγού” από νωρίς.

Σε περίπτωση λοιπόν, που οι Κυπελλούχοι Ελλάδος καταφέρουν να μην βρεθούν πίσω στο σκορ, τότε κατά πάσα πιθανότητα, αργά ή γρήγορα θα έρθει τουλάχιστον 1 γκολ, που θα του χαρίσει ένα ακόμα “τρίποντο” στο φετινό πρωτάθλημα της Superleague. Ώστε να ξεκινήσει τον 2ο γύρο της κανονικής διάρκειας, στα… βήματα που χάραξε στους 13 πρώτους αγώνες της ελληνικής λίγκας!

Ακολουθήστε το Paopantou.gr στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι τα πράσινα νέα στην Ελλάδα και τον υπόλοιπο κόσμο. Κάνετε follow στο YOUTUBE του Paopantou, για να δείτε on camera τους πρωταγωνιστές με το “τριφύλλι”. Ακολουθήστε το paopantou στο Facebook, στο Twitter και στο Instagram για να μαθαίνετε σε χρόνο dt όλα τα νέα.