ΑΕΚ-Παναθηναϊκός: Έχουν 3/3 ισοπαλίες σε 3 διαφορετικά γήπεδα σε πρεμιέρες playoff στην 4ετία

Συχνό ζευγάρι στις πρεμιέρες

Για 3η φορά τα τελευταία 4 χρόνια, ΑΕΚ και Παναθηναϊκός συγκρούστηκαν σε πρεμιέρα των playoff και για 3η φορά το ματς έληξε ισόπαλο (0-0). Στις προηγούμενες 2 αναμετρήσεις οι ομάδες είχαν έρθει ισόπαλες με σκορ 1-1 και στις 2 περιπτώσεις.

Ήταν 07/06/20 όταν ο Παναθηναϊκός φιλοξενήθηκε από την ΑΕΚ στο άδειο ΟΑΚΑ. Ο Φεντερίκο Μακέντα άνοιξε το σκορ για τους «πράσινους» στο 65’ με κοντινό πλασέ, δέκα λεπτά αργότερα όμως ο Λιβάγια ισοφάρισε σε 1-1 για την ΑΕΚ. Την περσινή σεζόν στην πρεμιέρα των play off ο Παναθηναϊκός υποδέχθηκε την «Ένωση» στην Λεωφόρο.

Και αυτό το ματς έληξε 1-1 με τον Αϊτόρ να έχει ανοίξει το σκορ στο 3’ με «σκαφτό» πλασέ και τον Άμραμπατ να ισοφαρίζει με εκτέλεση πέναλτι στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Η χθεσινή αναμέτρηση ήταν η 3η φορά που οι δυο ομάδες συναντιούνται σε πρεμιέρα τα τελευταία 4 χρόνια. Το αποτέλεσμα αυτή τη φορά ήταν η “λευκή” ισοπαλία. Σε ένα ντέρμπι όπου ο Παναθηναϊκός έχει παράπονα από τη διαιτησία και τις φάσεις που δε καταλογίστηκαν υπέρ του, όπως την αποβολή του Άμραμπατ και το πέναλτι σε χέρι του Χατζισαφί.

Το θέλατε το φτιάξαμε! Μπες στον κόσμο του Παναθηναϊκού με το APPLICATION του PAOPANTOU.GR σε Android. Σύντομα και σε IOS. Follow το Paopantou.gr στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι τα πράσινα νέα στην Ελλάδα και τον υπόλοιπο κόσμο. Κάνετε follow στο YOUTUBE του Paopantou, για να δείτε on camera τους πρωταγωνιστές με το “τριφύλλι”. Follow το paopantou στο Facebook, στο Twitter και στο Instagram για να μαθαίνετε σε χρόνο dt όλα τα νέα.