Τελευταία νέα & ειδήσεις για τον Παναθηναϊκό μας

ΑΕΚ-Παναθηναϊκός 0-0: Αλώβητος και πρωτοπόρος παρά τη “σφαγή”

Ο Παναθηναϊκός χωρίς να εντυπωσιάσει με την απόδοση του, απέσπασε ισοπαλία 0-0 από την ΑΕΚ στη Νέα Φιλάδέλφεια. "Σφαγή" από τον Μαυροβούνιο διαιτυητή Νταμπάνοβιτς, που δεν απέβαλλε τον Άμραμπατ και δεν έδειξε πέναλτι σε χέρι του Χατζησαφί.

Αυτό που συνέβη στην «Αγιά Σοφιά» δεν ήταν μία απλή αδικία. Ήταν μία διαιτητική «σφαγή» βγαλμένη από τις εποχές της πρώτης «παράγκας» του Θωμά Μητρόπουλου. Ο οποίος πλέον διατηρεί φιλίες στη Νέα Φιλαδέλφεια, όπως γνωρίζουν πολύ καλά όλοι οι παροικούντες στο ελληνικό ποδόσφαιρο.

Παρά την εύνοια του Νταμπάνοβιτς προς την ΑΕΚ, ο Παναθηναϊκός άντεξε και απέσπασε ισοπαλία 0-0 στην πρεμιέρα των Play Offs. Μένοντας πρωτοπόρος στη βαθμολογία, αν και τον πλησίασαν ο Ολυμπιακός και ο ΠΑΟΚ. Ωστόσο, σε ένα παιχνίδι με τόσο εξόφθαλμη βοήθεια του ρέφερι στην Ένωση, το αποτέλεσμα αναμφίβολα κρίνεται θετικό.

Ως απόδοση, ο Παναθηναϊκός δεν έθελξε και δεν κατάφερε να σκοράρει. Παρουσιάζοντας τις ίδιες σοβαρές δυσλειτουργίες με τα προηγούμενα ντέρμπι. Για να συνεχίσει η κορυφή να είναι «πράσινη», ο Γιοβάνοβιτς πρέπει να βρει τρόπο να βελτιώσει την παραγωγική διαδικασία και να βελτιωθούν παίκτες όπως οι Παλάσιος, Μπερνάρ και Βέρμπιτς. Αλλιώς, τα πράγματα θα είναι δύσκολα.

Οι επιλογές του Γιοβάνοβιτς

Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς παρέταξε τον Παναθηναϊκό με σύστημα 4-3-3 στο ντέρμπι με την ΑΕΚ. Ο Μπρινιόλι υπερασπίστηκε την εστία, οι Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ επάνδρωσαν την τετράδα της άμυνας, οι Ρούμπεν, Τσέριν και Κουρμπέλης έπαιξαν στη μεσαία γραμμή, ο Παλάσιος και ο Μαντσίνι ήταν οι δύο εξτρέμ και ο Ιωαννίδης ο «φουνταριστός».

«Σφαγή» από τον Νταμπάνοβιτς

Ο Παναθηναϊκός ήταν συμπαγής στο πρώτο ημίχρονο και δεν κινδύνευσε από την ΑΕΚ, παρά μόνο σε μία φάση από μία εξαιρετική ενέργεια του Ρότα. Στο 42’, ο δεξιός μπακ της Ένωσης πέρασε κάθε αμυντικό και βρέθηκε απέναντι στον Μπρινιόλι, πλασάροντας άουτ. Το Τριφύλλι είχε να αντιτάξει μία εκτέλεση φάουλ του Μαντσίνι στο 36’ και μία ατομική προσπάθεια του Αργεντινού νωρίτερα, με τον Μουκουντί και τον Μήτογλου να τον προλαβαίνουν πριν σουτάρει.

Πάντως, το παιχνίδι αλλοιώθηκε από το δεύτερο ημίχρονο. Με τον διαιτητή Νίκολα Νταμπάνοβιτς και τον Μπρούνο Εστέβεζ στο VAR να αγνοούν καθαρή αποβολή του Άμραμπατ και πέναλτι σε χέρι του Εσχάν Χατζησαφί.

Στο 36’ ο Μαντσίνι εκτέλεσε φάουλ, στο δεύτερο δοκάρι ο Χατζησαφί βρήκε τη μπάλα με το χέρι, αλλά ο Ντάμπανοβιτς και ο Εστέβεζ από το VAR, καμώθηκαν πως δεν είδαν την παράβαση. Στερώντας από τους «πράσινους» την ευκαιρία να προηγηθούν.

Αλλά η πιο κραυγαλέα στήριξη της ΑΕΚ από τον Νταμπάνοβιτς σημειώθηκε στο 43’. Ο Μπρινιόλι πήγε να πασάρει, ο Άμραμπατ σταμάτησε τη μπάλα με το χέρι, αλλά δεν αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη! Αντίθετα, ο Αλμέιδα είχε την πολυτέλεια να τον αντικαταστήσει στο ημίχρονο και να προφυλάξει την ενδεκάδα του από το αριθμητικό μειονέκτημα.

Ο Νταμπάνοβιτς δεν ολοκλήρωσε το έγκλημα

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με δύο μεγάλες χαμένες ευκαιρίες. Αρχικά οι «πράσινοι» απέτυχαν να προηγηθούν με τρία συνεχόμενα σουτ κατά σειρά των Μαντσίνι, Ιωαννίδη και Τσέριν, οι οποίοι αστόχησαν από ευνοϊκές θέσεις. Στην αντεπίθεση, ο Γιόνσον βγήκε τετ-α-τετ αλλά ο Μπρινιόλι απέκρουσε το σουτ του.

Από εκεί και πέρα, το παιχνίδι ήταν νευρικό, με τις δύο ομάδες να μην δημιουργούν ευκαιρίες, με εξαίρεση δύο κεφαλιές του Μήτογλου και ένα χαλαρό πλασέ του Παλάσιος. Οι αλλαγές των δύο προπονητών δεν προσέφεραν το παραμικρό και η νευρικότητα διατηρήθηκε μέχρι τέλους.

Ο Τσόκαϊ κατάφερε να αποβληθεί με απ’ ευθείας κόκκινη λίγα λεπτά μετά την είσοδο του και στο 98’ ο Νταμπάνοβιτς πήγε να ολοκληρώσει το «έγκλημα» του. Ανακάλυψε πέναλτι σε διεκδίκηση του Παλάσιος με τον Αραούχο, παρότι ο Τούκου είχε βρει πρώτος της μπάλα. Εν τέλει, η φάση δεν δόθηκε, αφού το VAR τον ειδοποίησε για προηγούμενο επιθετικό φάουλ του Σιμάνσκι στον Κώτσιρα…

AEK (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Ρότα (70’ Σιντιμπέ), Μήτογλου, Μουκουντί (81’ λ.τ. Τζαβέλλας), Χατζησαφί, Σιμάνσκι, Γιόνσον (70’ Ελίασον), Πινέδα, Άμραμπατ (46’ Τσούμπερ), Γκατσίνοβιτς (70’ Μάνταλος), Αραούχο

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ, Ρούμπεν, Κουρμπέλης, Τσέριν (63’ Μπερνάρ), Παλάσιος, Μαντσίνι (63’ Κλάινχαϊσλερ), Ιωαννίδης (80’ λ.τ. Βέρμπιτς)